Welcome to XENTR - Think Different and Make it...

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Stil özellikleri Temel renkler (Basic colors)

XenMake

XenTR Yönetici
Admin
XenTR Mod
Lisanslı Üye
XenTR Üyesi
Joined
Feb 2, 2019
Messages
133
Reaction score
120
Points
33
Temel Renkler (Basic colors)

2

Bu ayarlar, belirli içerik veya yapı türleri için sistem genelinde kullanılacak renkleri tanımlar. Tutarlılık ve düzenleme kolaylığı için, kullanılan renkler öncelikli olarak Color palette (Renk Paletinden) gelmelidir. Burada kullanılan renkler aslında Color Palette üzerinde belirtilmiş olan renk değerlerini almaktadır.

Tema üzerinde bu renk değerleri şu şekilde farklı renk tonlarına dönüştürülmektedir. Aşağıdaki örnekler ile renk paletindeki renklerin nasıl şekillendirildiklerini görebilirsiniz.

Örnekler:
Örneğin bir metin rengini tam siyah olarak değil de biraz daha açık tonlarda kullanmak istersek XenForo 2.0 ile gelen yeni özellik yapısını şu şekilde uygulayabiliriz. XenForo artık tüm sitil özelliklerinde şu eki kullanmaktadır.

Code:
Dear Guests, welcome! Please, Log in or Register to view hide content!
Dolayısı ile uygulamak istediğimiz tüm renk paletlerinin başına yukarıdaki eki uygulamamız gereklidir.
Code:
Dear Guests, welcome! Please, Log in or Register to view hide content!
Burada uygulamış olduğumuz değerlere bakacak olursak Color Palette üzerinden iki adet renk sitilini seçtiğimizi görebilirsiniz. Yukarıda da sözünü etmiş olduğum metin renginin artık tam siyah değil siyahın açık tonlarına uygulandığını görebiliriz.

Başka bir örnek verecek olursam eğer direkt olarak bir renk uygulanmak istenirse sadece şu şekilde de yapılabilir. Zaten bunu panel üzerinden çok basit bir şekilde uygulayabilirsiniz.

3

Sistem otomatik olarak yukarıda bahsetmiş olduğum eki atamaktadır.

Yine başka bir örnek daha vermek istiyorum. Bu örnekte ise uygulamak istediğimiz bir rengi nasıl şeffaf bir ton olarak ayarlayabiliriz. Aslında çok kolay XenForo yeni yapısı gereği bu işi de çok kolay bir hale getirmiş. Eskiden css ile şu şekilde vermiş olduğumuz bir kodu şimdi aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi yapabilirsiniz.
Eski yapıya göre CSS örneğimiz diyelim ki şöyle idi:

CSS:
Dear Guests, welcome! Please, Log in or Register to view hide content!
Yeni XenForo 2.x yapısında ise renk değerimizi şu şekilde verebiliriz.
CSS:
Dear Guests, welcome! Please, Log in or Register to view hide content!
yada
CSS:
Dear Guests, welcome! Please, Log in or Register to view hide content!
Gördüğünüz gibi burada rengi Color palette de bulunan Neutral 3 üzerinden çekmektedir. Kodun arkasındaki 80% veya 12% değerini değiştirerek istediğiniz şeffaflığı sağlayabilirsiniz. Burada önemli olan ana renk değerlerinin ne olduklarını bilmeliyiz. İlerleyen makalelerde bu kodları geliştirerek tema üzerinde nasıl uygulandıklarını daha detaylı olarak görebileceksiniz.
 
Last edited:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top