Welcome to XENTR - Think Different and Make it...

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Stil özellikleri Sınırlar ve boşluk (borders and spacing)

Sınırlar ve boşluk (Borders and spacing)

6

Bu stil özelliği ise temada kullanılan border (sınır) ve boşlukları kontrol etmeye yarar.
Border size, Feature border size, Minor feature border size değerleri kenarlıklara verilen sınırları pixel olarak ayarlamamızı sağlar. Bu değerler tema üzerinde uygun olarak kulllanılmıştır.

Daha önce yukarıda vermiş olduğum örnekteki gibi sizde border değerlerinizin Admin panelde bulunan standart değerler ile oynamadan istediğiniz alanlar için yine pixel cinsinden biçimlendirmeyi göstermiştim. Yine buna bir örnek vermem gerekirse:
CSS:
Dear Guests, welcome! Please, Log in or Register to view hide content!
gibi değerler ile sınır kalınlıklarını belirtebilirsiniz.

Small border radius, Medium border radius, Large border radius
Yine aynı işlemi radius ve padding değerleri için de uygulayabilirsiniz. Bu size kalmış bir durumdur. Kesinlikle benim gösterdiğim gibi uygulamanız gerekmez ama gelecekte yapacağınız tasarımlar için bu şekilde geliştirmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır.

Small padding, Medium padding, Large padding, Largest padding
Temada kullanılan dolgu boyutlarını kontrol etmenize yarar. Bu ayarlar aynı zamanda temada değişik fonksiyonlar içinde bulunabileceğinden bu ayarların benim yukarıda gösterdiğim biçimde uygulamanız yararınıza olacaktır. Çünkü bazı alanlar burada verilen değerler üzerinden çekilmektedir.
Örnek olarak :
CSS:
Dear Guests, welcome! Please, Log in or Register to view hide content!
Bir başka örnek vermek gerekirse:
CSS:
Dear Guests, welcome! Please, Log in or Register to view hide content!
Burada da yine artırılacak olan değer için sistemin kendi değerlerini de kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi burada kullanılan paddingLarge yi kullanan başka bir şablon yada class değerine bağlı .less şablonuda de etkilenecektir. Aslında tüm yukarıda anlatılanlar için de aynı şey söz konusudur. Bu yüzden kendi class değerleriniz için benim uyguladığım örneği kullanmaktan başka çareniz olmayacaktır. Tema sistemlerinde standart yapıyı bozmadan kendi özel .xxx.less şablonu üzerinde çalışırsanız diğer alanlar yapmış olduğunuz değişikliklerden etkilenmeyecektir.
 

Ovunc Dinc

XenTR Yönetici
Admin
XenTR Mod
Müşteri
SMS Confirmed
Lisanslı Üye
XenTR Üyesi
Joined
Feb 3, 2019
Messages
1,497
Solutions
4
Reaction score
3,269
Points
113
Website
xentr.net
Bu kadar detaylı ve açıklayıcı bir paylaşım için teşekkürler.
Emeğinize sağlık.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top