Eklenti İsteği Profil Sayfasını Aktif Kullanabilme Sistemi / Eklentisi

Eklenti İsteği Profil Sayfasını Aktif Kullanabilme Sistemi / Eklentisi
4
2K

Hasip

Licenced
Öncelikle iyi akşamlar diliyorum. Bu talebimin biraz uğraştırıcı ve yorucu olacağının farkındayım ancak xenforo sistemi üzerinde bu sistem tam anlamıyla oturursa kullanıcıların ve biz site yöneticilerinin çok hoşuna gideceğini düşünüyorum.

Xenforo 2 versiyonu ile birlikte profil sayfaları daha aktif kullanılabilecek bir duruma geldi. Twitter benzeri kısa mesajlar yazarak o anki durumumuzu / düşüncenizi vb sizi takip edenlerle paylaşabilmek gayet mantıklı oldu. Ancak forum sitelerinin yapısı gereği, profil sayfaları sadece meraklı üyelerin girip baktığı kişisel bilgileri görebildiği bir ekrandan öteye malesef geçemedi. Profil sayfalarında google için takip etmeye değer bir içerik değişimi olmadığı için malesef ilk taramadan sonra genelde pek uğranmaz sayfalar haline geldi. Benim bu konuda ki kişisel fikrim şu şekilde. Kayıtlı üyelerin gün içinde sadece bir kere görecekleri bir pop-up penceresiyle, bugün gününüz nasıldı, duygularınızı 140 karekterle paylaşmak istermisiniz gibi bir ekran açılsa ve bu ekranda geçmişte kullandığımız ruh hali (mood) eklentisi tarzı gülücükler (smiley) sayesinde hızlıca mesaj yazılabilse. Belkide facebook tarzı mutlu hissediyor vs gibi mesajlar ile hızlı metin girişleri yapılabilse. Bu sayede profil sayfalarında hareketlenmenin artacağını düşünüyorum. Özellikle 2.1 versiyonu ile profil mesajlarında fotoğraf ekleyebilme yeteneğide eklendi. Bu yenilikleri üyelere gösterebilmek için profil sayfasında sosyal medya tarzı (kapak fotoğrafı vb) düzenlemeler yapılabilir diye düşünüyorum.

Fikrim biraz uçuk olabilir ancak forum içersinde ki en pasif durumda ki profil sayfalarına biraz hareket getirmek lazım diye düşünüyorum. Belkide beyin fırtınası yaparsak belkide daha şahane fikirler ile birleştirilerek güzel birşey ortaya çıkabilir.

İlginç bir öneri;

Yanlış anlamadı isem XenForo durum güncellemeleri ile ilgili olarak üyelere bir defaya mahsus bulunduğu sayfada bir modal içerisinde durum güncellemelerini zorlamak gibi bir seçenek olmasını istiyorsunuz.

XenForo yapısı itibari ile her şablondan gelen değerleri her sayfada göstermek bazen sorunlara neden olabilmektedir. Bunun yapılabilirliğini araştırarak dönüş yapabilirim.

Zorlamak değilde isterse açılan ekrandan seçsin veya yazsın istiyorum dilerse ekranı kapatabilir. Ana sayfada sidebar alanında widget ile istersek durum güncellemesi yazdırabiliyoruz. Sizin söylediğiniz gibi her sayfada yazdırılabilirmi bilemiyorum açıkcası...

Ancak forum sitelerinin yapısı gereği, profil sayfaları sadece meraklı üyelerin girip baktığı kişisel bilgileri görebildiği bir ekrandan öteye malesef geçemedi.
Aslına bakarsanız forum sistemlerinin genel sorunu bu olsa gerek. İnsanlar sadece ilgilendikleri içerikleri elde etmek adına zoraki bir uygulama konmuş ise yazma gereği duymaktalar. Diğer türlü içerikler alınarak geri dönüş veya bir değerlendirme dahi yapılmamaktadır. Örneğin bizim kaynaklar alanında yer alan ürünler ile ilgili olarak bir kısıtlama söz konusu değildir. Dolayısı ile üyeler ürünleri indirebiliyor ve herhangi bir değerlendirme ve yorumda bulunmayabiliyor. Bunun için ya ek kısıtlamalara gitmek gerekiyor yada insanlara yorum yapmaları konusunda daha teşvik edici alternatifler sunmak gerekiyor.

Zorlamak değilde isterse açılan ekrandan seçsin veya yazsın istiyorum dilerse ekranı kapatabilir.
Yazmak isteyen zaten profil alanından bunu gerçekleştirebilmektedir. Dilerse kapat seçeneği ile yazmak istemeyen zaten yazmayacaktır. Burada teşvik etmek yönünde alternatifler üzerinde durmanın daha yararlı olabileceğini değerlendiriyorum.

Merhabalar, konu dikkatimi çekti katkıda bulunmak isterim.

Bununla alakalı XF-1 de bir eklenti vardı sanırım istediğin bu tarz bir şey;
Unmaintained - Mood Icons v2
XenMoods

Bunu ben de düşündüm. Sosyal medyada bir kullanıcı profiline ne kadar yatırım yaparsa o siteye / uygulamaya bağımlılığı o kadar artmaktadır. Evet bu tarz bir eklenti harika olabilir.

Profil mesajları Neler Yeni? > Yeni Profil Mesajları kısmında görünmektedir. (yani zor ulaşılabilir bir yer)

Size tavsiyem ana sayfaya bir widget eklerseniz insanlar daha istekli olacaktır. Çünkü diğerlerinin yaptığını yapma eğilimindeyiz. Diğer kullanıcıların durumlarını görüp hemen üst kutudan kendi durumlarını ekleyebilirler, kolayca. Şuanki Xenforo yapısında profil mesajı widget'ı yer almaktadır.

Bu konuyu ben de düşündüm ve aklıma TWİTTER Api desteği geldi açıkçası. Twitter'da yapılan paylaşımın profil mesajında otomatik yayınlanmasını düşündüm. Nasıl fikir?

Bunu araştırıp yapabilirsem sizinle paylaşacağım.

Quick Jump
2,620Konular
12,449Mesajlar
1,428Kullanıcılar
Geri