Hoş Geldiniz,

XenTR üzerinde yer alan içeriklere erişim sağlayabilmek, projelerinizde karşılaştığınız sorunlara destek ekibimizin çözüm üretebilmesi adına üye olunuz.
Unutmayalım ki, bilgi paylaşıldıkça değer kazanır.
Giriş Yap

Sorun Cevaplayalım

XenForo hakkında merak ettiğiniz tüm soru(n)lara 7/24 destek.

Çözümlenmiş Sorunlar

Yaşanan sorunların kolay çözüm yolları ve anlatımları.

Destek Ekibimiz Sizlerle

Ücretli destek talepleri ve özel hizmetler için yanınızdayız.

Eklenti İsteği Profil Sayfasını Aktif Kullanabilme Sistemi / Eklentisi

Hasip

XenTR Müşterisi
Müşteri
Lisanslı Üye
Katılım
26 Şub 2019
Mesajlar
24
Tepki Puanı
26
Puanları
13

Reputation:

Öncelikle iyi akşamlar diliyorum. Bu talebimin biraz uğraştırıcı ve yorucu olacağının farkındayım ancak xenforo sistemi üzerinde bu sistem tam anlamıyla oturursa kullanıcıların ve biz site yöneticilerinin çok hoşuna gideceğini düşünüyorum.

Xenforo 2 versiyonu ile birlikte profil sayfaları daha aktif kullanılabilecek bir duruma geldi. Twitter benzeri kısa mesajlar yazarak o anki durumumuzu / düşüncenizi vb sizi takip edenlerle paylaşabilmek gayet mantıklı oldu. Ancak forum sitelerinin yapısı gereği, profil sayfaları sadece meraklı üyelerin girip baktığı kişisel bilgileri görebildiği bir ekrandan öteye malesef geçemedi. Profil sayfalarında google için takip etmeye değer bir içerik değişimi olmadığı için malesef ilk taramadan sonra genelde pek uğranmaz sayfalar haline geldi. Benim bu konuda ki kişisel fikrim şu şekilde. Kayıtlı üyelerin gün içinde sadece bir kere görecekleri bir pop-up penceresiyle, bugün gününüz nasıldı, duygularınızı 140 karekterle paylaşmak istermisiniz gibi bir ekran açılsa ve bu ekranda geçmişte kullandığımız ruh hali (mood) eklentisi tarzı gülücükler (smiley) sayesinde hızlıca mesaj yazılabilse. Belkide facebook tarzı mutlu hissediyor vs gibi mesajlar ile hızlı metin girişleri yapılabilse. Bu sayede profil sayfalarında hareketlenmenin artacağını düşünüyorum. Özellikle 2.1 versiyonu ile profil mesajlarında fotoğraf ekleyebilme yeteneğide eklendi. Bu yenilikleri üyelere gösterebilmek için profil sayfasında sosyal medya tarzı (kapak fotoğrafı vb) düzenlemeler yapılabilir diye düşünüyorum.

Fikrim biraz uçuk olabilir ancak forum içersinde ki en pasif durumda ki profil sayfalarına biraz hareket getirmek lazım diye düşünüyorum. Belkide beyin fırtınası yaparsak belkide daha şahane fikirler ile birleştirilerek güzel birşey ortaya çıkabilir.
 

XenTR

XenTR Ekibi
Yönetici
Admin
Müşteri
XenTR Üyesi
Katılım
2 Şub 2019
Mesajlar
119
Tepki Puanı
133
Puanları
43
Web Sitesi
xentr.net

Reputation:

İlginç bir öneri;

Yanlış anlamadı isem XenForo durum güncellemeleri ile ilgili olarak üyelere bir defaya mahsus bulunduğu sayfada bir modal içerisinde durum güncellemelerini zorlamak gibi bir seçenek olmasını istiyorsunuz.

XenForo yapısı itibari ile her şablondan gelen değerleri her sayfada göstermek bazen sorunlara neden olabilmektedir. Bunun yapılabilirliğini araştırarak dönüş yapabilirim.
 

Hasip

XenTR Müşterisi
Müşteri
Lisanslı Üye
Katılım
26 Şub 2019
Mesajlar
24
Tepki Puanı
26
Puanları
13

Reputation:

Zorlamak değilde isterse açılan ekrandan seçsin veya yazsın istiyorum dilerse ekranı kapatabilir. Ana sayfada sidebar alanında widget ile istersek durum güncellemesi yazdırabiliyoruz. Sizin söylediğiniz gibi her sayfada yazdırılabilirmi bilemiyorum açıkcası...
 

XenTR

XenTR Ekibi
Yönetici
Admin
Müşteri
XenTR Üyesi
Katılım
2 Şub 2019
Mesajlar
119
Tepki Puanı
133
Puanları
43
Web Sitesi
xentr.net

Reputation:

Ancak forum sitelerinin yapısı gereği, profil sayfaları sadece meraklı üyelerin girip baktığı kişisel bilgileri görebildiği bir ekrandan öteye malesef geçemedi.
Aslına bakarsanız forum sistemlerinin genel sorunu bu olsa gerek. İnsanlar sadece ilgilendikleri içerikleri elde etmek adına zoraki bir uygulama konmuş ise yazma gereği duymaktalar. Diğer türlü içerikler alınarak geri dönüş veya bir değerlendirme dahi yapılmamaktadır. Örneğin bizim kaynaklar alanında yer alan ürünler ile ilgili olarak bir kısıtlama söz konusu değildir. Dolayısı ile üyeler ürünleri indirebiliyor ve herhangi bir değerlendirme ve yorumda bulunmayabiliyor. Bunun için ya ek kısıtlamalara gitmek gerekiyor yada insanlara yorum yapmaları konusunda daha teşvik edici alternatifler sunmak gerekiyor.

Zorlamak değilde isterse açılan ekrandan seçsin veya yazsın istiyorum dilerse ekranı kapatabilir.
Yazmak isteyen zaten profil alanından bunu gerçekleştirebilmektedir. Dilerse kapat seçeneği ile yazmak istemeyen zaten yazmayacaktır. Burada teşvik etmek yönünde alternatifler üzerinde durmanın daha yararlı olabileceğini değerlendiriyorum.
 

Bebak

Lisanslı Üye
Lisanslı Üye
Katılım
19 Mar 2019
Mesajlar
38
Tepki Puanı
30
Puanları
18

Reputation:

Merhabalar, konu dikkatimi çekti katkıda bulunmak isterim.

Bununla alakalı XF-1 de bir eklenti vardı sanırım istediğin bu tarz bir şey;
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol anlayışınız için teşekkürler.

Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol anlayışınız için teşekkürler.


Bunu ben de düşündüm. Sosyal medyada bir kullanıcı profiline ne kadar yatırım yaparsa o siteye / uygulamaya bağımlılığı o kadar artmaktadır. Evet bu tarz bir eklenti harika olabilir.

Profil mesajları Neler Yeni? >
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol anlayışınız için teşekkürler.
kısmında görünmektedir. (yani zor ulaşılabilir bir yer)


Size tavsiyem ana sayfaya bir widget eklerseniz insanlar daha istekli olacaktır. Çünkü diğerlerinin yaptığını yapma eğilimindeyiz. Diğer kullanıcıların durumlarını görüp hemen üst kutudan kendi durumlarını ekleyebilirler, kolayca. Şuanki Xenforo yapısında profil mesajı widget'ı yer almaktadır.

Bu konuyu ben de düşündüm ve aklıma TWİTTER Api desteği geldi açıkçası. Twitter'da yapılan paylaşımın profil mesajında otomatik yayınlanmasını düşündüm. Nasıl fikir?

Bunu araştırıp yapabilirsem sizinle paylaşacağım.
 
Üst