Bilgi XF2 Rota Filtre Kullanımı ve Türkçe Karşılıkları

Bilgi XF2 Rota Filtre Kullanımı ve Türkçe Karşılıkları
0
4K
357

Xenforo içerisinde en gelişmiş özelliklerinin birinin Rota filtreleri olduğunu söylersek sanırım kimse itiraz etmez. Sonuçta sayfa linkleri istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz.

Örneğin, threads -> konular gibi.


Neden rota filtresi kullanmalıyım? Sabit veya Değişken URL Nedir?

Site sahipleri, webtasarımcılar ve seo ile ilgilenenler tarafından en çok sorulan soruların başında gelen sabit (static) ve değişken (dynamic) URL yapısı kullanmış olduğunuz site altyapısı CMS ile doğrudan ilgilidir.

Static: https:// xentr.net/bul/yeni-mesajlar

Dynamic: https://xentr.net/whats-new/posts/12/

Basitleştirmiş şekilde yukarıda verdiğimiz örneklerden de görüleceği üzere sabit link yapısının kullanıcı dostu olduğu aşikardır. Arama motorları açısından ise her iki URL içeriğini fark olmaksızın taranıp indekslenecektir. Tüm diğer koşullarında eşit olduğunu varsayarsak bu iki yapının arama motoru tarafında bir farkı yoktur, aynı şekilde sonuçlarda yer alabilir.

SEO açısından dolaylı katkısı olan url’de ilgili anahtar kelimelerin kullanılması, sayfa başlığı, açıklamaile beraber diğer tüm ilgili seo adımlar ile desteklendiği takdirde elde edilecektir.

Sonuç olarak, sitenizi salt arama motorları için düzenlemeniz büyük bir hata olur. Bu url yapısı örneğinde olduğu gibi kullanıcı dostu değişiklikler yapmanız, ziyaretçilerinizin sadece URL’e bakarak bile sitenizde nerede olduklarını bilmesi ve daha kolay gezinebilmesi son derece önemlidir.

Bu konuda dikkat etmeniz konu ise;

  • relative URL yerine kesinlikle absolute URL yapısı kullanmanız olacaktır.
358

Uzun veya Kısa URL

Açıkçası kısa bir alan adı ve tam URL sahibi olmak öncelikle kullanıcı açısından kolaylık sağlamaktadır. Jenerik, basit ve kısmen akılda kalabilecek özel bir alan adını hatırlamak doğal olarak daha kolaydır. Bu durumda sitenize doğrudan trafiğin size olumlu bir geri dönüşü olabileceğini varsayabilirsiniz.

Yeni sayfalar yayınlarken ise, yukarıda belirttiğimiz gibi ilgili içeriğin url’de geçmesini hatta doğrudan sayfa başlığını url olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Bu noktada eğer ki çok uzun bir url ortaya çıkıyor ise gereksiz olduğunu düşündüğünüz kelimeleri/ekleri (-de/da, ve/veya) çıkartabilirsiniz veya bu sayfanızı özetleyecek basit bir cümle kurabilirsiniz.

Örneğin;

xentr.net/xf2-rota-filtre-kullanimi-hakkinda-baska-yerde-bulamayacaginiz-cok-ozel-bilgiler

Yerine şöyle bir tercih yapabilirsiniz:

xentr.net/xf2-rota-kullanimi-ozel-bilgiler

Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise;

  • Google, 512 piksel/karakterden fazla olan URL’leri tam olarak göstermeyip üç nokta “…” olarak sonuçlarda yer vermektedir, tüm link uzunluğunu bu sınırın altında tutmanız önemlidir.
  • Ayrıca tüm tarayıcılar tarafından da doğru şekilde okunabilmesi için 2,083 karakterden kısa olmalıdır.
  • Tam bir sayı olmasa bile 4-5 kelimelik URL’lere sahip olmanızda sıkıntı olmayacaktır.
Kısa bir açıklama yaptıktan sonra doğru ve kısaltılmış rota kullanımının seo açısından zararlı değil net olarak faydalı olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Peki bunu nasıl kullanıyoruz? Yada doğru çevirileri neler?
Rora filrelerini düzenlemek Yönetici paneline giriş yapıyoruz bunun için gerekli dizin;

//admin.php?route-filters/


359

Yeni rota filtresi ekleme:

Kod:
Dear Guests, welcome! Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view hide content!
 
Bilgi Kaynak Erişimi
https://xentr.net/
Moderatörün son düzenlenenleri:
Quick Jump
2,641Konular
12,490Mesajlar
1,442Kullanıcılar
ogulcanSon Üye
Geri
Üst