Bilgi Xenforo tabanlı sitelerde cdn kullanımı

Bilgi Xenforo tabanlı sitelerde cdn kullanımı
0
2K
Nedir bu CDN? Ne Faydası var?

CDN hepimizin bildiği gibi sitemiz trafiğinin başka sunuculara yüklenmesini sağlayan, sitenizin daha hızlı bir şekilde açılmasında yararlı olan bir hizmettir.

Genellikle kullanıcılar sitelerinin css ve js dosyalarını cdn hizmetine bağlarlar ve bu sayede kullanıcılar en yakın cdn noktasından dosyaları alırlar. Bizim sunucumuza genellikle içerikler ve cdn üzerine eklemediğimiz dosyalar kalır.

111

Peki sitemize nasıl CDN hizmetini kurar ve aktif edebiliriz?

112

KEYCDN

Öncelikle aşağıdaki adres üzerinden kayıt olmalısınız.

CDN powered by KeyCDN | Content Delivery Made Easy

113

Kayıt olurken site web site adresinizi https ya da http olarak yazmaya dikkat ediniz.

Önemli: Key Cdn ilk bir ay kullanabileceğiniz 25 gb bir trafiği size ücretsiz sunmaktadır. Tabi ki sizin kullanımınıza bağlı olarak daha erken de bitirebilirsiniz. Herhangi bir bildirim olmadan sistem devre dışı kalır.

Kredi almak istediğinizde ise en az 49 dolar ödeme yapmanız gerekiyor. 100GB trafik 4 dolardır. Yani ilk ödemeniz ile siz yaklaşık olarak 1.2 TB trafik hakkına sahip oluyorsunuz. Bunu ilk başlarda ben de yadırgadım ancak bir çok firmada en az ödeme 60 dolar civarlarında.

Neyse konuya devam.

Site Ekleme

1.Adım

Bu alana girdiğimizde Add Zone diyoruz ve gelen ekranı sitemize göre dolduracağız. Ben google.com.tr için hazırladım.

114

2.Adım

Giriş yaptığımızda karşımıza gelen panele resimlerdeki işlemleri yapıyoruz.

115

3.Adım

SSL ve Robots.txt

Bu bölüm oldukça önemli arkadaşlar. Sitemizin spama düşmemesi için bu bölümü dikkatli ayarlamak gerekir. Aksi halde benim gibi site adınızı arattığınızda cdn.site.com gibi görür ve gözyaşlarına boğulursunuz.

Neyse ki sonradan halledince sorun çözüldü. Siz en iyisi şimdiden ayarlayın.

SSL için kendi ssl sertifikanızı custom seçeneğini seçerek kullanabilirsiniz. Uğraşmaya gerek yok. Zaten keycdn dosyalarını ssl olarak verebiliyor. Bunun için shared seçin. Ya da lets kullanıyorsanız o seçeneği seçebilirsiniz.

116

Robots bölümünü cache eklentisi kullandığınızı varsayarak ayarladım. Siz tüm ayarlardan sonra sayfa kaynak kodlarına bakın. Eğer başka bir klasörden dosya çekiyorsanız ona da izin veriniz.

Önemli: Tüm işlemlerden sonra Google Webmaster Tools bölümünde engellenen kaynaklar sorunu yaşıyorsanız ve kaynak olarak cdn.siteadınız.com görüyorsanız tıklayın. Görün hangi klasöre izin verilmesi gerektiğini ve robots.txt yeniden ayarlayın.

Tüm bu ayarları yapınca ve kaydettiğimizde yeşil bir bar yüklenmeye başlar. Artık keycdn sitemizi ön belleğe alıyor demektir. Bu işlem 2 dakika sürebiliyor. İşlem tamamlandığında diğer adıma geçin. (sayfayı yenileyin active yazısı görülür)

cdn.site.com ya da google-kcdn.com gibi adresten sitenize ulaşmayı bir deneyin. Normal sizin sitenizin bir kopyası açılacak.

4.Adım

Bu kez yan paneldeki Zonealiases kısmına giriyoruz. Aşağıdaki gibi dolduruyoruz. Tabi ki kendi sitemizi yazarak.

117

Bu işlemi yaptık ve keycdn ile işimiz bitti. Şimdi ise kendi cpanelimize girip bazı ayarlar yapacağız.

5.Adım Cpanel

Sitemizin cpanel kısmına girelim. Diğer panelleri kullananlar basit bölge düzenleyicisine giriş yapsınlar. Basit bölge düzenleyicisine gireceğiz ve burada CNAME tanımlaması yapacağız.

118

Dediğim gibi cdn.site.com. olmasına dikkat edin.

Buraya kadar geldik peki Xenforo ile CDN nasıl birleşecek?

Buda işin en kolay noktası aşağıdaki makaleye bakmanız yeter.

Speed up your site with a CDN

Yinede kısaca anlatmak gerekirse,
Kullandığınız temanın tasarım özellikleri bölümünden genel ayarlara gelin,
Resim Yoluna cdn üzerinden aldığınız zone url adresini girin.

119

Makalede anlatıldığı gibi;

Config.php dosyasına zone url adreslerine göre aşağıdaki kodları ekleyin.

Code:
Kod:
Dear Guests, welcome! Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view hide content!

CDN Hizmetinin Sitenize Artıları Neler?

Tüm site yöneticileri Google arama motoru için yırtınırcasına taleplerine karşılık vermeye çalışıyor. Google'da siz daha CDN 'yi denerken (tarama adımında) sitenizi daha çok sevmeye başlayacak.

Sitenizin açılış hızı 2 sn altına düşecek ve bu çok önemli.
Gtmetrix değerleriniz son noktalara gelecek örneğin 95/90 olacak.

Ama şunu da eklemeden geçmeyeceğim,
Google amcanın gözüne girmek için bence CDN hizmetinden faydalanmamak olmazsa olmaz değil özgün içerikleriniz varsa zaten sizi sevecektir.

Bilgi Kaynak Erişimi
https://xentr.net/
Quick Jump
2,628Konular
12,461Mesajlar
1,432Kullanıcılar
waz000000Son Üye
Geri