Bilgi Xenforo Seo Ayarları ve Optimizasyon nasıl yapılır?

Bilgi Xenforo Seo Ayarları ve Optimizasyon nasıl yapılır?
0
4K
Google-SEO.png

Herkese merhaba;

Bir çok web site yöneticilerinin en büyük sıkıntılarından birisidir Seo işlemleri. Bu konuda bende sizlere yardımcı olması açısından bazı bilgileri paylaşmak istiyorum.

Öncelikle SEO nedir?
SEO kelimesi, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Yani arama motoru optimizasyonu olarak değerlendirilir. Web sitelerinin arama motorlarına, belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışma olarak nitelendirebiliriz.

SEO akkında bilmeniz gerekenler
Web sitemizin arama motorlarında ilk sayfada ve üst sıralarda olmasını elbette hepimiz isteriz. Ancak bu o kadar kolay olmamaktadır. Özellikle son zamanlara arama motorlarının bir yapay zeka gibi çalıştığını düşünürsek.

Genel olarak kullanılan bir arama motorunu (Google) değerlendirecek olursak öncelikle izlediği yol olarak özgün içerik ve organik ziyaretçi trafiği olduğunu değerlendiriyorum. Tabii işin teknik kısımlarına daha sonra değineceğim. Burada esas alınan değer güncel ve özgün içeriklerin değerlendirilmesidir. Buna ek olarak alan adının geçmişi, tarihi vs vs.

Çoğu web master forumlarında da görmekteyiz. Özgün makale çalışmaları yapılır vs diye. Arama motorları gerçekten çok akıllı bir yol izlemektedirler. Diyelim ki bir sitede bir makale yayınlandı ve bunu daha sonra siz kendi sitenizde yayınladınız. Bu size + bir değer getirmeyeceği gibi sizin düşmenize de neden olabilir. Çünkü ilgili makale daha önce orijinal sitesinde yayınlandı ve bunu arama motorları da indexledi.

Sözü daha fazla uzatmadan bizi ilgilendiren kısımlara geçmek istiyorum.

XenForo için seo çalışması veya yapılandırılması nasıl olmalıdır?

Diyelim ki web sitenize XenForo 'yu kurdunuz ve Seo ayarlarını nasıl yaparım diye bilgiye ihtiyacınız var. O zaman aşağıda anlatılanları değerlendirebilirsiniz.

XenForo ' da Google tarafından sevilen link yapısı yer almaktadır. Tüm bunun yanında gerçekten kullanımı oldukça kolay bir yönetim paneli bulunmaktadır.

Admin paneline gidiyoruz ve şu yolu takip ediyoruz.

AdminCP > Setup > Options > Basic board information

Burada kurulumda ayarlamamış isek site başlığımızı ve meta açıklamamızı değiştirebiliyoruz. (Ben localhost'tan örnek resimler veriyorum)

1595334272724.pngYapmamız gereken diğer işlemler aşağıda anlatıldığı gibidir. Admin paneline gidiyoruz ve sırasıyla

AdminCP > Setup > Options > Search engine optimization (SEO)

1595333498756.png

Resimdeki gibi uyguluyoruz. Bazı sitelerde çok sık rastlamamış olsam da denk geldiğim bir hususu da sizinle paylaşmak istiyorum.

Use full friendly URLs alanını tik koyarak etkinleştirdiğimiz de sitenin açılmama gibi durumlarına zaman zaman şahit oldum. Bu sorunu eğer sunucunuz da daha önceden oluşturulmuş bir .htaccess dosyanız var ise bu dosyanın içeriğini düzenleyerek aşabilirsiniz.

Nasıl yaparım?
Sunucunuz üzerinde yer alan .htaccess dosyasını düzenle diyerek açınız. Daha sonra XenForo resmi sitesinden indirmiş olduğunuz yazılım içerisinde yer alan htaccess.txt uzantılı dosyayı açarak içeriğini tümünü seçip kopyalayın. Sonra sunucunuz da yer alan düzenle diyerek açmış olduğumuz .htaccess içeriğini silerek kopyaladığımız içeriği buraya yapıştırıp kaydedin. Büyük ihtimal ile sorununuz çözülecek ve site açılacaktır.

Daha sonra web sitenizi Google Console Search'a eklediğinizi varsayarak devam ediyorum. Burada basiti bir işimiz var. Aşağıda örnek olması açısından kendi web sitemize ait sitemap ekleme yöntemini görebilirsiniz.

Google Console Search alanında site haritalarına tıklıyoruz ve aşağıda resimde ok işareti ile gösterilmiş alana sadece sitemap.php yazıyoruz ve gönder diyoruz. Artık sitemize ait site haritası sürekli google üzerinde güncellenecektir.

Bu sitemap.php dosyası nerededir diye sorarsanız

AdminCP > Setup > Options > XML sitemap generation

1595338418920.png

1595335000649.png

Site haritamızı eklediğimize göre bakalım çalışıyor mu?
Kendi web sitemiz için çalışan örneğini görebilirsiniz.
https://xentr.net/sitemap.php

NOT: Tavsiye olarak yeni açılmış bir web sitesinin tüm forum işlemlerini eksiksiz olarak yerine getirdikten sonra web sitenizi Google Console alanına eklemek olsun.

Meta Tag (Etiket) Kullanımı
Belki basit bir işlem ancak faydalı bir işlemdir. Açmış olduğunuz konular için konuya ait etiketleri girmeniz grekir. Aarama motoru meta etiketleri, sitemizin botlar tarafından iyi algılanmasını ve arama sonuçlarında doğru indekslenmesini sağlamaktadır.

Örnek olarak aşağıdaki resimde meta etiketleri girilmiş bir konuyu görmektesiniz. Ya konuyu açarken bir etiketleri tanımlayabilirsiniz yada konuyu açtıktan sonra ok işareti ile gösterilmiş alandan açılan kısma her kelime sonrasında virgül (,) ile ayırmak sureti ile etiketlerinizi girebilirsiniz.

1595337581574.png

YAPILAN YANLIŞLAR:

İçerik Gizleme ve İzinler


Bildiğiniz gibi arama motorları da web sitelerini bir ziyaretçi gibi gezerler. Forum sistemlerinde kullanıcı grupları için bazı izin düzenlemeleri yer alır. Bunları doğru bir şekilde konfigurasyon yapmaz isek tüm işlemleri doğru bir şekilde yapmış olsak dahi index alamayız ve başarısız olabiliriz.

Bize bu konuda zaman zaman çeşitli sorular gelmektedir. Yapılan en büyük yanlışlardan birisi de kategori ve forum izinleridir. Şöyle düşünün bir ziyaretçi sitenizdeki içeriklere erişemez ise ne olduğunu ne paylaşıldığını bilemez. Yukarıda da sözünü ettiğim gibi arama motorları da birer ziyaretçidir. Dolayısı ile sizin ziyaretçilere gizlemiş olduğunuz içerikleri arama motorları da göremeyecekleri için index yapamayacaklardır.

Tabii her forumum kendine özel kullanıcı grupları ve çeşitli kategorilere bağlı forumları yer almaktadır. Her bir kullanıcı grubu izinlerini ayarlarken bu konuya dikkat etmeniz gerekir. İşin özü Gizlerseniz içerik görünmez ve index alamazsınız.

Bu yukarıda anlattığım olay gerçekten XenForo kullanan siteler için önem arz etmektedir.

Metin ve Görsel içerik Optimizasyonu

Site içeriğimizde kullandığımız metinler, özgün ve okuyuculara keyif veren bir akışta olması en önemli konular arasındadır. Sitemiz için hazırladığımız yazılarımız ne kadar kaliteli ve doğal olursa, o kadar kişi içeriklerimizi okuyacak ve sayfamızda zaman geçirecektir. İçeriklerimizde kullandığımız görsellerimizde en az metin içeriklerimiz kadar önem teşkil etmektedir. Sitemizde kullandığımız görsellerimiz özgün ve kaliteli olması hem sitemizin kalite puanını yükseltecek hem de ziyaretçilerimizin gözünde özgün bir izlenim bırakacaktır.

Site Hızı ve Temiz Kod Yapısı

Web sitemizde kullanmış olduğumuz yazılımın gereksinimlerini tam olarak karşılayacak sunucu tercih edilmelidir. Ayrıca gereksiz oldukça fazla eklenti yüklemek doğru bir davranış değildir. Web siteniz için ihtiyacınız olan eklentilerin kurulması doğru bir tercihtir. Hele bir de doğru kodlanmamış bir tasarıma sahipseniz bu her durumda size zarar verecektir. Kötü bir tasarım site hızınızı etkileyebileceği gibi kullanıcılarınızın da sitenizden uzaklaşmalarına neden olarak hitinizi düşürecektir.

Site hızı ile ilgili olarak google üzerinde arama yaparak bir çok sonuca erişebilirsiniz. Bu kobuda da web sitemizde çeşitli içerikleri bulabilirsiniz.

Umarım bu makele bir çok XenForo kullanıcıları için faydalı olacaktır. Eklemek istediğiniz diğer hususları da konu altında belirtirseniz herkes bu konudan istifade edebilir.
 
Bilgi Kaynak Erişimi
https://xentr.net/
Son düzenleme:
Quick Jump
2,634Konular
12,474Mesajlar
1,437Kullanıcılar
Geri
Üst