Welcome to XENTR - Think Different and Make it...

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Xenforo "Enhanced Search" Hakkında

Hasip

XenTR Müşterisi
Müşteri
XenTR Üyesi
Katılım
26 Şub 2019
Mesajlar
130
Tepki puanı
111
Bu eklenti hakkında fazla detaylı bilgi bulamıyorum. 1 milyon üzerinde post içeren forumlarda kullanmak gerekli gibi cümleler söylüyorlar. Siz ustatların bu konuda fikriniz nedir acaba, sitedeki arama bölümü yoğun kullanılan forumlarda kullanmak sağlıklı olur gibi geliyor, ancak bunun dışında başka ne fonksiyonları var varmıdır bilenler dostlar :)
 

XDinc

XenTR Yönetici
Admin
XenTR Mod
Müşteri
SMS Confirmed
XenTR Üyesi
Katılım
3 Şub 2019
Mesajlar
1,772
Çözümler
10
Tepki puanı
4,185
Web Sitesi
xentr.net
Hasip merhabalar kardeşim,

XenForo Gelişmiş Arama, yerleşik XenForo arama sisteminin yerini alan ve XenForo için daha yüksek performanslı ve daha esnek bir arama sistemi sağlamak için Elasticsearch'ten yararlanmak üzere oluşturulmuş bir eklentidir.

  • Arama dizine herhangi bir sözcüğün eklenip eklenmeyeceğini kontrol etmenizi sağlar. Buda doğal olarak, dizinin boyutunu azaltabilir.
  • Gelişmiş Arama etkinleştirilirse, kök sözcüğün/kelimenin farklı biçimlerinin aynı olduğunu düşünerek sonuçları iyileştirir. Örneğin, "testler" diye arama yaptığımızı düşünürsek arama sonucuna göre kelime türetip, "testler", "test" ve "test edildi" ile de eşleşen sonuçları gösterir.
  • Her bir arama sistemde çalışan bir sorgunun çıktısı olarak bizlere arama sonuçlarını yansıtır, gelişmiş arama tekrarlanan (benzer) aramaları önbellekler ve yeni bir sorguyu oluşturmadan sonucu yansıtır Buda büyük forumlar (Post sayısı fazla olanlar) için gereklidir.
Yukarıda yazdığım benim için önemli olanlar ama bunların dışında Vurgu giderme ve karakter sadeleştirme gibi ek özelliklerde var ayrıca XF 2. 2 Benzer Konularda bunların arasında katılan yeni seçenekler.

Benim tecrubelerim bunlar uzun süredir kullanan arkadaşlar varsa bilgi aktaracaklardır.
 

Hasip

XenTR Müşterisi
Müşteri
XenTR Üyesi
Katılım
26 Şub 2019
Mesajlar
130
Tepki puanı
111
Benim asıl merak ettiğim, arama dışında başka bir işe yarıyormu ? Yüksek mesajlı forumlarda anladığım kadarıyla regex aramalara izin veriyor. Bu anlamda bir avantaj... Hız konusunda da etkisi varsa paraya kıyıp alabilirim :)
 

veyselakbas

Lisanslı Üye
Lisanslı Üye
Müşteri
SMS Confirmed
XenTR Üyesi
Katılım
13 Mar 2019
Mesajlar
27
Tepki puanı
14
Elasticsearch ücretli mi? Kuran / kullanan var mı?

Enhanced search'ı elastic search kurmadan almak gereksiz anladığım kadarıyla.
 

Hasip

XenTR Müşterisi
Müşteri
XenTR Üyesi
Katılım
26 Şub 2019
Mesajlar
130
Tepki puanı
111
Ben kullanıyorum, ücretli olarak satın aldım. Söylediğiniz gibi sunucuya elastich search kurulması gerekiyor. Özellikle milyon üzerinde mesaj olan forumlarda hem arama süresini kısaltıyor, hemde nokta atışına yakın arama sonuçları getiriyor.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst