Bilgi XenForo Emoji Desteği ve Uyumlu Veritabanı Dönüşümü

Bilgi XenForo Emoji Desteği ve Uyumlu Veritabanı Dönüşümü
71
26K
5.00 Oylama
1 Değerlendirme - Raters
Değerli arkadaşlar hepinize merhabalar,
Bu makalede XF 2+ sürümü ile bazı sitelerde yaşanan emoji-ifade sorunlarını nasıl çözebiliriz bunu ele alacağız!

Öncelikle lütfen bu konuyu detaylı olarak okumadan uygulamaya geçmeyiniz.

İşlem sürecinin başında sitenizin mevcut yedeğini mutlaka alınız!

Süreç içerisinde tüm basamakları eksiksiz olarak vurgulamaya çalışacağız fakat yinede bu konunun tecrübeli bir kullanıcı gerektirebileceğini dikkate alınız.

Peki nedir bu emoji-ifade sorunu?

Örnek olarak bir konu yada mesaja cevap vereceğimiz zaman ifadelerinizin editör üzerinde sadece aşağıda yer alan resimde görünen kadar mı bunu kontrol edin!

1174

Gördüğünüz gibi yukarıda yer alan editörde bizim sitede aktif olduğu kadar emoji desteği yok!
İfadelerin eksik olmasının sebebi aslında XF Docs alanında geliştiriciler için açıklanmıştır.

Sizi daha fazla detayla uğraştırmamak adına sorunun kullanmış olduğunuz veritabanının unicode desteğinin utf8_general_ci olmasından kaynaklı olduğunu söylememiz gerekecek.

Bunu sizde PHPAdmin üzerinden veritabanı xf tablolarından kontrol edebilirsiniz.
Örnek;

1173

Eğer buraya kadar anlattıklarımız sizin içinde aynıysa neler yapmamız gerekecek?

Emoji desteğini etkinleştirmeden önce tablolarınızı dönüştürmeniz gerekir.

Bu dönüşümü gerçekleştirmek için XenForo ile birlikte bir komut satırı üzerinde çalıştırılması gereken bir komut dizini gerekli.

Sunucunuza SSH veya başka bir uzaktan erişim yöntemi ile giriş yapma olanağınız varsa, komutu kendiniz çalıştırabilirsiniz, aksi takdirde ana makinenizden komut dosyasını sizin için çalıştırmasını istemeniz gerekebilir - talimatlar için onları bu konuya yönlendirin.

Dönüşüm Komutu ve Uygulama

Dönüşüm komut dosyasını çalıştırma

SSH kullanarak sunucunuza giriş yapın veya Windows sunucusu kullanıyorsanız Uzak Masaüstü üzerinden bir komut istemi açın.

Kullanılabilir bir komut satırınız varsa, geçerli çalışma dizini XenForo dizininize değiştirin. Doğru dizinde olduğunuzdan emin olun, çünkü cmd.php başka bir veritabanına etki edebilir.

Şimdi aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz:

php cmd.php xf:convert-utf8mb4

Örnek,
Ben root olarak sunucum üzerinde SSH ile komutu ilgili dizine giderek çalıştırıyorum,

Bu komutu çalıştırmamın hemen ardından sistemin bize iletmiş olduğu bir soru ekranımıza gelecek!

Are you ready to begin conversation? Dönüştürme işlemine Hazır mısınız? [y/n]
Evet olarak cevaplamamız gerekiyor y tuşuna basıyoruz.

Ve convert başlıyor.

1175

Convert işlemi kısa bir süre devam eder. (Beni

1177

Dönüştürme bittiğinde fullUnicode desteği için son uygulama uyarısını yeşil olarak alırsınız.
Bu uyarıda size şunu vurguluyor!

src dizininde bulunan src/config.php config.php dosyanıza aşağıda yer alan kodu eklemelisiniz!

PHP:
Dear Guests, welcome! Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view hide content!

Artık tüm işlemleri başarı ile tamamladık bakalım sonuç ne olacak?

Tekrar ifade desteği kontrolü için editöre bakıyoruz...

1178

Bu kontrolün ardından son olarak veritabanımızı tekrar kontrol ediyoruz.

1179

Sorun çözüldüğüne göre bol trafikli günler dilemek en iyi dilek olacaktır.

Lütfen sitemizde yaptığımız makale anlatımlarından alıntı yaparken kaynak belirtiniz.
Üzülerek söylüyorum ki anlatımlarımızın başka sitelerde kaynak belirtmeden paylaşıldığını görmek bizi kızdırmıyor ama bilgiye olan ihtiyacın çalınarak - kopyalanarak paylaşılması sadece ahmakların yapacağı birşeydir.

Saygılar.

Bilgi Kaynak Erişimi
https://xentr.net/
güzel bir makale olmus övünç bey sql tabloları utf8mb4 mü olması lazım xf için öyleyse kurulu bir sistemde dönüştürmek sağlıklı olurmu ?

güzel bir makale olmus övünç bey sql tabloları utf8mb4 mü olması lazım xf için öyleyse kurulu bir sistemde dönüştürmek sağlıklı olurmu ?

Aslında ilk kurulum sırasında utf8mb4 öneriliyor ama sonradan dönüştürmek bir sorun yaşatmaz!
Bazı eklentilerde dönüştürme işlemi olumlu sonuçlanmaz bu durumda o eklentiyi kaldırıp tekrar yüklemeniz sorunu tamamen çözecektir.

malum bu işte bilgim olmadıgı için utf8 düz mantıkla kurdum hemen deneyip dönüş yapıyorum (y)

Üzülerek söylüyorum ki anlatımlarımızın başka sitelerde kaynak belirtmeden paylaşıldığını görmek bizi kızdırmıyor ama bilgiye olan ihtiyacın çalınarak - kopyalanarak paylaşılması sadece ahmakların yapacağı birşeydir.
Harika bir yorum olmuş. Ben her zaman derim "Taşıma su ile değirmen dönmez." Ayrıca anlatım oldukça berrak bir şekilde yapılmış. Teşekkür ederim XDinc Bey.

emirrasit arkadaşımızın yasaklanma sebebi!;
Ne güzel konu açmış değil mi?

http://playertr.site/threads/xenforo-emoji-deste%C4%9Fi-ve-uyumlu-veritaban%C4%B1-d%C3%B6n%C3%BC%C5%9F%C3%BCm%C3%BC.8/

1227

XDinc Kendisini komik duruma düşürmüş yazık.. :unsure:

XDinc Kendisini komik duruma düşürmüş yazık.. :unsure:

Benden izin aldığı konu için zaten paylaşım yapması konusunda kararımı ilettim ve izin verdim.
Ama söylemeden diğerlerini de alması hoş değil!
Yolu açık olsun.

1228

Benim anlamadığım biz her türlü desteği burada verirken insanların emek hırsızlığına yönelmiş olmaları gerçekten enteresan. En azından paylaşım yapıyorsanız dahi bilgi kaynak erişimi olarak web sitemizin linkini verebilirsiniz. Kendiniz yapmış gibi yapmak size ne gibi bir kazanç sağlayacak.

Arayış içerisinde olan birisi bir başkasına ne verebilir ki? Yine diyorum "taşıma su ile değirmeni döndüremezsiniz."

Adam son cümleye kadar değiştirmemiş, pessss.

Yapılan davranış gerçekten hiç hoş değil tekrarı yaşanmaması ümidi ile...

Sonra Türkiye neden kalkınmıyor bu zihinler çok fazla maalesef :(

XDinc kardes vakit bulursaniz Benim siteye tekrar bakabilirmisin, bu sonradan eklediginiz smililer hata veriyor tesekkurler.

Kardes tekrar rahatsiz ediyorum kusura bama.Bu sorunuma musait olunca bakabilirmisiniz simdiden tesekkurler.

Selamlar
Bu işlem ve kontrolü için SSH izni olan bir kullanıcı bilgisini destek sistemi üzerinden gönderir misiniz?
Teşekkürler.

Ticket yolu ile yolladim kardes sagolasin.

Elinize sağlık hocam.

Masaüstünde çıkan bazı emojiler mobil versiyonda çıkmıyor. Aslında çıkıyor ama mesaj yollandığında o ifade çıkmıyor. Bunun çozumu var mı ?

Quick Jump
2,620Konular
12,449Mesajlar
1,428Kullanıcılar
Geri