Bilgi Robots.txt Nedir? Ne işe yarar? XenForo da Nasıl Kullanılır?

Bilgi Robots.txt Nedir? Ne işe yarar? XenForo da Nasıl Kullanılır?
0
3K
SEO'ya (Arama Motoru Optimizasyonu) önem veriyorsanız ki vermeniz gerekir, XF siteniz sağlam bir robots.txt ayarlarına sahip olmalıdır.

Robots.txt Nedir ? Ne işe yarar?

Bilmeyenler için, bir robots.txt dosyası arama motorlarına sitenin hangi bölümlerine erişmesi gerektiğini veya hangi bölümlere erişmemesi gerektiğini belirtmemizi sağlar. Burda unutmamak gereken bir durum söz konusu arama motorları bunlar göz ardı edebilir, bizim burada yaptığımız yalnızca arama motoru tarayıcılarına tavsiyelerdir, ancak Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları bunları çoğunlukla dikkate almaktadır.

"Nofollow" etiketi gibi içeriği engelleyici başka yollar da vardır, ancak robots.txt dosyası en hızlı ve en kolay yoludur. Örnek robots.txt dosyasını incelemeden önce birkaç ek not düşelim:

- Robots.txt dosyası herkes tarafından görüntülenebilir. Robots.txt kullanarak özel verileri gizleyemezsiniz

- Robots.txt dosyasını kullanmamızın birincil nedeni arama sonuçlarında görünmesini istemediğimiz sayfaları önlemektir. Örneğin Genel bir forumunuz varsa "konu dışı" bölümünüzü ve diğer alakasız sayfalarınızı engellemek isteyebilirsiniz.

- Sitenizin alanlarını engellemek için ikincil bir neden ise, "önemsiz" olan içeriği arama motorlarından uzak tutmaktır. Önemsiz içeriği ortadan kaldırarak, tarayıcılara kaliteli içeriğinizi daha hızlı bulmasına yardımcı olur, ve böylece dizine eklenir.

Peki XenForo' Örnek Bir Robots.txt Dosyası Nasıl Olmalıdır?

Kod:
Dear Guests, welcome! Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view hide content!
 
  • Beğen
Tepkiler: ne0
Quick Jump
2,613Konular
12,423Mesajlar
1,413Kullanıcılar
CivicSon Üye
Geri
Üst