Soru Özel Alanlara Veri Alma

Soru Özel Alanlara Veri Alma
4
2K

SelamT

Licenced
SMS Confirmed
Merhaba,

Konu ya da kaynak modüllerinde opsiyonel olarak Özel Alan tanımlayabiliyoruz.
Oldukça faydalı olan bu alan kullanılırken, bir yerden veri alarak sadece o verilerden bir tanesinin seçilebilmesi/yazılabilmesi mümkün olur mu?

05.19.2021-17.54.png

Alanlardan bize verdiği seçenekler üstteki gibi.

Ben mesela bu alanlardan çoklu açılır menüyü seçtiğimde, bu menü öğelerinin bir veritabanından alınmasını sağlayabilir miyim?

05.19.2021-17.57.png

Üstteki seçenekler mesela bir veritabanında yazılı ve oraya eklendikçe, liste açıldığında listede veriler artacak.
Yani listeye eklenecek öğeler manuel değilde dinamik bir yapıda olsun gibi..

Liste yerine, konulara eklenen etiket gibi bir yapıda olabilir.. Daha önce eklenmiş etiketler nasıl karşımıza çıkıyor ve seçebiliyoruz ya, onun gibi.

05.19.2021-18.01.png

05.19.2021-18.02.png

Mümkünatı olur mu?

Teşekkürler.

Çözüm
Merhaba,

Oldukça faydalı olan bu alan kullanılırken, bir yerden veri alarak sadece o verilerden bir tanesinin seçilebilmesi/yazılabilmesi mümkün olur mu?

05.19.2021-17.54.png

Ben mesela bu alanlardan çoklu açılır menüyü seçtiğimde, bu menü öğelerinin bir veri tabanından alınmasını sağlayabilir miyim?

05.19.2021-17.57.png

Üstteki seçenekler mesela bir veritabanında yazılı ve oraya...
SelamT

Özel alanlar için sözünü ettiğiniz yapıda yanlış anlamıyorsam verilerin dinamik olarak gelebilmesi yine Options for text fields seçeneklerindeki PHP callback yapısında bir eklenti dahilinde veritabanına almak gerekebilir. Bu konuyu birde dilersen resmi sitede aç. Gereken yapılandırma ile ilgili olarak belki farklı bir fikir verilebilir.

Bu konuda sana yardımcı olmayı inan isterdim kardeşim.

Bence genel mantığa adapte olan özel alanın, prensiplerine aykırı bir özellik istediğiniz.. Ben özel alanı şu şekilde kullanıyorum ki buda yapı olarak bunu amaçlamış.

Merhaba,

05.19.2021-17.54.png

Ben mesela bu alanlardan çoklu açılır menüyü seçtiğimde, bu menü öğelerinin bir veri tabanından alınmasını sağlayabilir miyim?

05.19.2021-17.57.png

Üstteki seçenekler mesela bir veritabanında yazılı ve oraya eklendikçe, liste açıldığında listede veriler artacak.
Yani listeye eklenecek öğeler manuel değilde dinamik bir yapıda olsun gibi..

Liste yerine, konulara eklenen etiket gibi bir yapıda olabilir.. Daha önce eklenmiş etiketler nasıl karşımıza çıkıyor ve seçebiliyoruz ya, onun gibi.

05.19.2021-18.01.png

05.19.2021-18.02.png

Mümkünatı olur mu?

Teşekkürler.

Bunu şu şekilde yapabiliriz,
Admin panelden istediğin veriyi girebileceğin bir alan olur sonra bu alanları post_macros içine field yapısı gibi çekeriz.
Bir nevi açılır bir liste veya etiket alanı gibi düşünebilirsin.

Ama eminim ki senin istekleriniz bununla sınırlı olmayacaktır, o yüzden dilersen tam taleplerini baştan yaz kardeşim :)...

Çözüm
Yapmak istediğim şu aslında özetle,
Bir Excel dosyası düşün...
Bu Excel dosyasında hani özellikler vardır, örneğin dosyada bir formül kullanılmıştır. EĞER formülü mesela.. İlave olarak diyelim Veri Doğrulama özelliği vs vs.
O dosyayı siteye eklerken işte bir alan olsun ki ben oraya EĞER yazınca listeden EĞER gelsin, Veri Doğrulama gelsin.. (olası yanlış yazılmaları da engeller)

Admin panelden istediğin veriyi girebileceğin bir alan olur sonra bu alanları post_macros içine field yapısı gibi çekeriz.

Bu dediğin alan Keywords Link eklentisinde tanımlı aslında, oradaki verilerden çekilebilir direk :)

Eğer özel alanda böyle bir güzellik olursa işte, bunu FORUM alanına da, KAYNAKLAR alanına da her istediğim alana tanımlayacağım Özel Alanlarda kullanabilirim diyorum, güzel de olur hani kardeşim :)

Quick Jump
2,620Konular
12,449Mesajlar
1,428Kullanıcılar
Geri