Sorun Cevaplayalım

XenForo hakkında merak ettiğiniz tüm soru(n)lara 7/24 destek.

Çözümlenmiş Sorunlar

Yaşanan sorunların kolay çözüm yolları ve anlatımları.

Destek Ekibimiz Sizlerle

Ücretli destek talepleri ve özel hizmetler için yanınızdayız.

Stil özellikleri Metin düzenlemeleri (Typography)

XenMake

XenTR Yönetici
Admin
XenTR Mod
Müşteri
XenTR Üyesi
Katılım
2 Şub 2019
Mesajlar
75
Tepki puanı
112
Puanları
33

İtibar Puanı:

Metin düzenlemeleri (Typography)

5

Bu stil özelliği ise forumlarınızda kullanılacak yazı tipi tiplerini, yazı tipi boyutunu, kalınlığını ve satır kalınlığı/yüksekliği/aralığı gibi ayarları kontrol etmenize imkan tanır. Bu biçimlemeler forumun genelinde kullanılır ve yanlış ayarlamalar web sitenizdeki yazıların biçimsiz gösterimine yol açabilir.

Kullanıcı arayüzü fontu (User Interface Font) : Kullanıcı Arayüzü Fontu web sitenizin ana fontlarını belirler. Google fontlarını sistem otomatik olarak sisteme yansıtmaktadır. Bu alana sevdiğiniz google fontlarından girebilirsiniz. Google fontlarına ulaşmak için
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol anlayışınız için teşekkürler.
adresini kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmemiz gereken husus sadece google font ismini bu alana aralarına virgül (,) koyarak girmeniz yeterli olacaktır.

Body yazı tipi (Body Text Font) : Bu yazı tipi, mesaj metni vb. için kullanılır.

Kod yazı tipi (Code Font) : Bu yazı tipi, konularda "Code" ve "Alıntı" vb alanlarda kullanılır.

Normal yazı boyutu (Normal font size), Küçük yazı boyutu (Small font size), Daha küçük yazı boyutu (Smaller font size), En küçük yazı boyutu (Smallest font size), Büyük yazı boyutu (Large font size), Daha büyük yazıboyutu (Larger font size), En büyük yazı boyutu (Largest font size) bunlar sistem üzerinde kullanılan yazı tipi boyutlarını kontrol eder. Eğer sistemde kullanmak için istediğiniz bir yazı tipi boyutu yoksa aşağıda vereceğim örnek ile yazı tipi boyutlarını değiştirmeden tema üzerinde uygulamak istediğiniz alana istediğiniz boyutta ayarlayabilirsiniz.

CSS:
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol anlayışınız için teşekkürler.
Burada görüldüğü üzere kullanılan yazı tipi boyutu fontSizeLarge değeri 17px ama ben boyutunun 16px olmasını istediğim için extra.less şablonu içerisine böyle bir kod ekleyerek istediğim font boyutunu elde etmiş oldum. Burada matematiksel işlemler kullanabilirsiniz. Sayıları değiştirebilirsiniz. İstediğiniz boyutu yakalamak için. Eğer - olarak kullanırsanız bu kodu yazı fontu panelde aynı kalsa da yani panel üzerinde 17px ama tema üzerinde boyutu düşürmüş olursunuz. Tam tersi işlem ise boyutu büyütür. Tema üzerindeki standart ayarı bozmadan web sitemde uygulamak istediğim alanda font boyutunu belirtmiş oldum. Bu sadece bir örnektir.

Normal yazı kalınlığı (Normal font weight), Hafif yazı kalınlığı (Light font weight), Ağır yazı kalınlığı (Heavy font weight): Burada kullanılacak yazı fontunun kalınlık değerini belirtir. 300 değeri ince bir font kalınlığına tekabül ederken 700 değeri kalın bir yapıya sahiptir.

Font Awesome weight: burada font-awesome simgelerinin kalınlık ölçülerini belirleyebilirsiniz.

Satır yüksekliği (Line height): Bu değer, metin satırları arasındaki boşluk miktarını denetler. Standart olarak 1,4 olarak ayarlıdır.
 
Son düzenleme:
Üst
AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks