Bilgi Kullanıcı Doğrulama Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Bilgi Kullanıcı Doğrulama Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
27
7K

Bebak

Member
Merhabalar, bu konu şuradaki olayın devamı niteliğindedir.

Bazı sitelerde TC kimlik doğrulaması görüyorum.

Normalde asla yapmayacağım bir şey. Çünkü o sitede kullanıcı olarak memnun kalmadığım bir özelliği kendi sitemde kullanıcılarıma dayatmam.

Ancak siteyi detaylı incelediğimde içeriklerin kaliteli olduğunu görüyorum.

Kendime şunu sordum. Acaba TC onay sistemi olması içeriklerin kalitesini etkiliyor mu?

Çünkü bu sitede TC'niz onaylanmadan yorum dahi yapamıyorsunuz.

Bahsettiğim site: İyinet - Webmaster Forumu

Başka bir sitede ise telefon sms doğrulaması eklentisi yer almakta. Ancak bunun uygulandığı bir site ile karşılaşmadım.

XenForo 2 SMS Onaylı Üyelik - SMS Confirmation

Siz tecrübeli üyelere sormak istediğim soru; bu tarz doğrulama işlemleri acaba kaliteli içerik gelmesi için teşvik edici olur mu? Mantığı nedir? Yada siz bunlardan birini deneyip pozitif sonuç alabildiniz mi?

Çünkü SMS doğrulama eklentisini ben de kurmak istiyorum ama kararsız kaldım, sizlere danışmak istedim.

Kurmak istememin amacı bir sitemde kaliteli içerik gelmesini sağlamak (lise seviyesi) diğer sitemde (üniversite seviyesi) şifre paylaşımının önüne geçmek.

Şimdiden teşekkürler.

En Çok Tepki Alan 5 Mesaj

Arkadaşlar selamlar,
Yaklaşık olarak 20 gündür bu eklentinin gelişmiş seçeneklere sahip olabilmesi için çalışıyorum.
SMS Eklentisinin PRO versiyonunda şuana kadar türünün en kapsamlı yönetim uyarlamaları mevcut olacak.

Genel seçeneklerini eklentiyi yayınladığımız an sizlere aktaracağım. Şuan için ACP navigasyon alanından küçük bir caps!
Biraz meraklanın :)...

Ekli dosyayı görüntüle 1291
Konu null paylaşım olunca ne yazık ki kimse ücret ödemeden içeriğe sahip olabilmek için google amca aracılığı ile bir ürünün null sürümünü sayfalarca bıkmadan araştırırlar, olmadık sitelere üyelik açarlar, konu kasarlar vs vs işlerden asla ama asla vazgeçmezler. Oysa ürünü satın almayı bir an bile düşünmezler. Halbuki üreticiden ürünü almış olsalar hem destek hemde içerisine gömülü olan zararlı kodlardan kurtulmuş olurlar.

Bunca zamandır gördüğüm takip ettiğim bu sistemler üzerinde üye olan ve bir ürüne çok fazla ilgi gösteren kişilerin genelde warez içerik barındırdığı web siteleri olduğunu gördüm. Sırf popüleritesini artırmak için bile ürünü satın alıp sağını solunu değiştirerek veya direkt olarak yayınlayan o kadar çok insan var ki...

İster kimlik doğrulama koy, ister değişik yollar uygula ama zihniyet değişmeden toplum olarak bir yere gelmemiz mümkün değildir.

Sizde haklısınız Osman bey fakat şöyle bir gerçek var; zihniyet belli değişecek gibide durmuyor. Böyle kişiler yüzünden herkes mağdur oluyor. Zihniyetin değişmesi için herkesin birşeyler yapması gerekiyor.

Bu konuları ele alırsak böyle kişiler için böyle önlemler alacaksınız ki mağdur olmayasınız.
Bizimde mağdur olmamız için birşeyler yapacaksınız ki bizlerde o yollara yönelmeyelim veya zorunda kalmayalım.

Sizin için demiyorum ülkemiz üzerinde bakacak olursak;
Ülkemizde dediğim gibi kur farkları mahvediyor. Üreten sürümden kazanmaya bakmayıp 3-4-5-10 kişi üzerinden para kazanmaya bakınca bu dediğim 10 kişide malum yollara başvuruyor veya zorunda kalıyor.

Benim buraya bunları yazmamdaki sebep kimse kimsenin hakkını yemesin, yemek zorunda kalmasın.
Bir önceki mesajımda yazmıştım 1000TL deseniz bile haklısınız diye. Eğer herkez hakkını alarak çalışsa zaten ülkemizde böyle zihniyetlerden veya çoğundan kurtuluruz.

Buraya bir örnek yazmıştım ülkemiz genelinden hem uzun oldu hemde yeri olmadığından sildim. Ama şöyle birşey söyleyim mesela bir antibiyotik kaç para 15-20 lira
Bir insan hastalandığında hayat kurtarıyor. Hasta olmayan adama göre önemsiz birşey. Hasta olan adama göre paha biçilemez birşey sonuçta hayat kurtarıyor. Üretene göre baktığında hayat kurtarıyorsun fiyatını istediğin kadar yapabilirsin şöylede düşünebilirsin o beden sayemde hayatta ama baktığında ona maliyeti 5 lira gibi birşey.
Adam senin hayatını kurtarıyor belki 40 sene daha yaşıyorsun sayesinde kalan ömründe çalıştığının yarısını adama versen çokmu ?

Bu örnek en dip nokta bence ve birçok soru sormamıza neden olabilir!..
Bu gibi zihniyetler neden var, neden sayısı sürekli artıyor?(Yazılarımda değindim)
Fiyat neye göre belirlenmeli? (Herkese soruyorum)
Bu gibi zihniyetleri nasıl düzeltebiliriz?(Herkese soruyorum)
Bu gibi zihniyetleri düzeltebilmek için birşey yaptık mı?(Herkese soruyorum)
Bu gibi zihniyetleri düzeltebilmek için birşey yaptım mı?(Bu konu yani null konusunda %85 ücretli %7ücretsiz %5 null kullanmamak için kendi emeğim.) ve malesef %3 lük bir kısım kalmış yani evet null kullanıyorum demeyelim kullanmamak istememe rağmen kullanmak zorunda bırakılıyorum.

Açık sözlülükle kıvırtma olmadan dile getirdim. Kendi payıma düşeni yaptım, yapmaya gayret gösteriyorum, ve göstereceğim.(zorunda bırakılmadığım müddetçe)
Null ada bir açıklık getireyim (Geliştirici eklentiye istediğim özelliği uğraştırıcı olduğundan ücretsiz olarak eklemiyor. Ekleyincede zaten almış olduğum eklenti üzerine çok ucuk bir rakam söylüyor.Bu nedenden dolayı destek sürem biten lisansı kullanarak üzerinde oynamalar yapıp istediğim şekilde kullanıyorum.)(ve sitesi kapanan sms eklentisinin telif hakkı yazısını kaldırmak buda site kapandığından ötürü.)

Sizinle hemen hemen hemfikirim zaten. Kur farkı konusunda evet haklısınız. Ama ürünleri $ olarak vermemizin sebebi global bir platform olmamızdan dolayı. Ödeme alma konusunda sadece kendi ülkemiz genelinde hizmet etmek yeterli değil. Bir Paypal'ın ülkemizden çekilmiş olması bile bireysel geliştirici bir çok insanı çok ama çok fazla etkilemiştir. Bu konuda diğer ülkelerden gelen taleplere yanıt verememek bile insanları çok fazla üzmüştür.

Ben her zaman madalyonun her iki tarafından bakmayı tercih ederim. Üretici ve tüketici gözü ile. Eğer elimizi taşın altına koymak gerekiyorsa bunu seve seve yapacağımızdan kuşkunuz olmasın. Keşke sizin dediğiniz gibi olsa... Ancak tecrübelerim bunun mümkün olmayacağı konusunda beni ikna etmeye çalışmaktadır.

Son düzenleme:
Eğer acele etmezseniz vakit buldukça ilgilenerek tamamlayacağım,
Bugün şimdilik burada bırakalım. :)...

Bundan sonrası için Lite ve Pro versiyonu olabilir :)...
Lite İsteyene 50(tl) Pro isteye 120 (tl)

@SANCAKBEY 'in yazdığı seçeneklerin hepsi lite versiyonda olacak! Pro versiyon ise çok daha gelişmişi.
Almak isteyen alır almak istemeyene de saygı duyarız ticareti de bu kadar basit.

Servis sağlayıcı olarakta 10 firma eklenmiş olacak!
6 firma Lite sürümde (Sadece TR) 10 Firma Pro versiyonda 4'ü yurt dışı gönderim için.

Dear Guests, welcome! Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view hide content!

"Karanlığa küfredeceğine bir mum yak!"

Dolar kuru falan bunlar bahane dostlar. Ben 140 $ iken iki sitem için ayrı ayrı satın aldım. Nasıl aldım? Öğretmenler ve kendi arkadaşlarımla ekip kurduk. Whatsapp üzerinden lise öğrencilerine ders verdik. 2 Kişi arkadaşım olduğu için beni kırmadılar. Her şeyi başta anlattım. Sitenin öneminden bahsettim ve ekibi motive ettim. Hepimiz site lisansı için sınava kadar öğrencilere ders verdik, aradık, kitap yazdık, notlar çıkardık vd.

Sonunda lisansı ve site için gereken masrafları hallettik. Borcumu da o dönemde motorlu kurye olarak pizzacıda çalışarak ödedim. Normalde "üniversite mezunuyum ne işim olur benim siparişle, 5 yıl bunun için mi okudum?" demem gerekiyordu. Söylemeye bile gerek yok ama ufak tefek kazalar bile atlattım :)

Bunları istedikten sonra olmayacak bir şey yok diye anlatıyorum. Beynimiz olumsuz bir durumda bahane üretmeye programlı. Null yazılım aklımın ucundan bile geçmedi. Çok sonradan öğrendim eklenti , yazılım vd. null sitelerin olduğunu. Eğer nulled versiyon kullanıp dışarıdan bu konuyu görenler varsa burayı okusunlar.
(Bu yazdıklarım yazılım içindir, şimdi eklentiye geliyorum)

Eklenti konusunda xenforo sitesinde ne zaman Türk geliştirici görsem gurur duyuyorum. Ama bir süre sonra kayboluyorlar sebebini bilmiyorum ama tahmin edebiliyorum. Emeklerinin karşılığını tam olarak alamadıklarını düşünüyorlar. Örneğin Solmaz diye bir geliştiricinin eklentilerini görmüştüm, birebir de iletişime geçtik çok beğenmiştim lâkin artık destek vermiyor. (Eklentileri)

Ödeme çekme konusunda bir sorun mu var diyeceğim ama siz eklenti satın alma linkini kendi sitenize çekip ödeme alabilirsiniz.

Burada da destek sitesinin önemi ortaya çıkıyor. Yine xenforo kullanıcıları için üzücü bir haber xenforotr.com kapanmış. Emeklerinin karşılığını alamamış olabilirler mi? Cevabı size bırakıyorum.

Genel olarak eklentiler hakkında konuşacak olursam, kendi işinizin patronu olmak Türkiye'de çok zor. Projeniz çok iyi olsa bile yatırımcı bulmanız, inandırmanız bağlantılarınız yoksa imkansız gibi bir şey. Ben siteyi açtım mesela, büyüdükçe masrafları da artıyor. Örneğin hosting yetmiyor artık VDS'ye geçiyorum.(DostHosting sağolsun orda çok yardımcı oldu) Bunun yanında eklentileri lisanslama, vergi mükellefi olma vd. bunlar insan üstü bir çaba gerektiriyor (eğer sabit bir geliriniz yoksa).

Kur farkı önemli bir sorun. Bu sitede eklenti satışında en azında Türklere dolar kurunun yarattığı sorunu bilerek ayrıcalık yapılması gerekir diye düşünüyorum. Bedava kesinlikle olmamalı. Hatta 30 ₺ çok komik bir fiyat daha da yüksek olmalı ama aşırıya da kaçılmamalı. Çünkü tek bir eklentiyle bitmiyor olay. Zaten kaliteye önem veren insan eklenti satın alır ve tek bir eklentiyle de yetinmez.

Ayrıca insanlar bir ürünün değerini kafasında fiyata göre belirler. Doğru da olsa pahalı da olsa maalesef pahalıysa kalitelidir gibi bir algı var. Ben XDinc hocamın belirlediği fiyatın gayet makul olduğunu düşünüyorum. Talebim karşılanabilirse (girişte sms onayı) almayı planlıyorum.

Bu arada bahsettiğiniz eklentiyi bulamadım, dragon security araştırıyorum.

İlk konuya dönersek TC onayı çok saçma. Devlet kurumunda değiliz. Özel bir sitede TC onayını zorunlu yapan yönetici üye kaybeder ve uzun vadede tutunamaz bu benim görüşüm. Yada + yatırım yaparak aktif tutmaya çalışır. Verdiğim örnekteki site para ödüllü yarışmalar düzenliyor gibi gibi. TC onayı konusunda birçok kişiyle hemfikir olduğumu düşünüyorum bunu tartışmaya bile gerek yok aslında.

Ancak SMS olayı neredeyse kullandığımız çoğu uygulamada mevcut.

Biraz fazla abartmışım kusura bakmayın , sevgiler..

Son düzenleme:
Bebak hocam her ne kadar katıldığım yerler olsada malese katılamadığım yerler de var.
Siz bir şekilde çalışmış kazanmış olabilirsiniz fakat herkes için aynı durum geçerli değil malesef.
30₺ için komik bir fiyat demişsiniz mesela kur farkı olmasa 10,20,30$ lara alınan eklentileri 10,20,30₺ lere almış olacağız.

Andy isimli kişi mesela 35$(1$=5.84 - 35$=204.4₺) a senelik abonelik satıyor ve 242 tane eklenti içeriyor. Yani bir eklenti 84 kuruş a denk geliyor 1 seneliği. Bu fiyat bence daha komik hemde dolar üzerinden hesaplanmış fiyatı.

DragonByte Credits eklentisi mesela 3 seçenek var satışta 3 ay=23.38$ 1 yıl=31.88$ Ömür boyu=63.71$
2 yıl parasına ömür boyu alıyosun üstelik bu eklenti piyasadaki en çok uğraş gerektiren kapsamlı eklentilerden..
Böyle daha bir çok sayabilirim.

Kıyaslama yapıldığında kimle kıyaslama yaptığın önemli ve yukarıda dediğim gibi fiyat neye göre belirlenmeli diye.?

Yabancılardan eklenti alıyoruz fiyata laf ediyoruz haklı olarak.
Türklerden eklenti alıyoruz hem fiyata laf ediyoruz hemde ileride dediğin gibi güncelleme bırakılıyor, Kayboluyorlar.
Örnek vercek olursam;
Ahmet diye biri vardı XF1 Nerva teması satın almıştım sitesi kapandı yalan oldu.
xfskins.com mesela XenForo -2.0-Pro teması almıştım oda yalan oldu.
Birisine yine xenforo 1.5 de eklenti yaptırmıştık çocuk askere gitti kayboldu.
xenforotr bile yalan oldu gerisini siz düşünün.
Böyle benim başıma gelen 4 olay var.
XenForo ve eklenti kurulumu yaptım bir çok kişi var ve bunlardan eklenti alıp mağdur olanlar var.

Yanlış anlamasın kimse cevap gelip top bana dönünce yanıtlamak zorunda hissetim kendimi.
Eklenti sürelerim az kaldı ondan sanırım fiyatlara taktım bu ara ;)

Aslında geliştirici olarak şunu söyleyebilirim. Her geliştirici büyük bir heves ve istek ise bu tür girişimler içerisine giriyor ama istedikleri katılım veya geliri göremedikleri anda zamanla bir bir köşesine çekiliyor. Burada müşteri potansiyeli çok önemli. Kendi web sitemizden örnek vermem gerekirse burasının sürekliliği olması için eski bir deyim ile kendi yağı ile pişmesi gerekir. Eşduyum bu konuda çok önemli. Geliştiricilerin desteklenmesi gerekir ki uğruna vermiş olduğu emeği boşa gitmesin.

Sonuç olarak her iki tarafın memnuniyeti çok önem arz etmektedir. Üretici ve tüketici yapmış oldukları alışverişten zarar görmemesi gerekir.

Tüketici sadece aldığı hizmeti bilir. Oysa almış olduğu hizmet üzerinde gördüğü bir hatanın anlık olarak giderilmesini ister. Doğal olarak hakkıdır. Öte yandan geliştirici için bir çok olumsuz yanları çıkabilir.

Şöyle izah etmeye çalışayım. Bizler burada ücretli ve ücretsiz eklenti ve tema geliştiriyoruz. Bunun dışında insanlara bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bazı anlar oluyor ki kullanıcının açmış olduğu konuya cevap veremediğimiz zamanlar oluyor. Bu durumda bile sanki bir zorunluluk gibi kullanıcı tarafından eleştirilebiliyorsun.

Geliştirilen her ürün ücretli yada ücretsiz olarak sizlere sunulmadan önce test ediliyor sonra yayınlanıyor. Ücretsiz olarak sunmuş olduğumuz ürünler ile test edilmiş olmasına rağmen bazı temalarda sorun olarak görülebiliyor. Aslında üretilen tüm eklentiler standart temaya göre üretilmektedirler. Ama özel temalarda sorun yaşadıklarını dile getiren oldukça fazla müşteri oluyor ki bunu izah etmek bile çok fazla zaman kaybına neden oluyor. Bu konuda yine destek sağlıyoruz. Her hangi bir çıkarımız olmasa dahi.

Aslında işin özü terazi misali her iki tarafında eşit bir şekilde ortak bir payda da buluşması gerekmekte.

Arkadaşlar selamlar,
Yaklaşık olarak 20 gündür bu eklentinin gelişmiş seçeneklere sahip olabilmesi için çalışıyorum.
SMS Eklentisinin PRO versiyonunda şuana kadar türünün en kapsamlı yönetim uyarlamaları mevcut olacak.

Genel seçeneklerini eklentiyi yayınladığımız an sizlere aktaracağım. Şuan için ACP navigasyon alanından küçük bir caps!
Biraz meraklanın :)...

Quick Jump
2,620Konular
12,449Mesajlar
1,428Kullanıcılar
Geri