Bilgi Kullanıcı Doğrulama Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Bilgi Kullanıcı Doğrulama Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
27
7K

Bebak

Member
Merhabalar, bu konu şuradaki olayın devamı niteliğindedir.

Bazı sitelerde TC kimlik doğrulaması görüyorum.

Normalde asla yapmayacağım bir şey. Çünkü o sitede kullanıcı olarak memnun kalmadığım bir özelliği kendi sitemde kullanıcılarıma dayatmam.

Ancak siteyi detaylı incelediğimde içeriklerin kaliteli olduğunu görüyorum.

Kendime şunu sordum. Acaba TC onay sistemi olması içeriklerin kalitesini etkiliyor mu?

Çünkü bu sitede TC'niz onaylanmadan yorum dahi yapamıyorsunuz.

Bahsettiğim site: İyinet - Webmaster Forumu

Başka bir sitede ise telefon sms doğrulaması eklentisi yer almakta. Ancak bunun uygulandığı bir site ile karşılaşmadım.

XenForo 2 SMS Onaylı Üyelik - SMS Confirmation

Siz tecrübeli üyelere sormak istediğim soru; bu tarz doğrulama işlemleri acaba kaliteli içerik gelmesi için teşvik edici olur mu? Mantığı nedir? Yada siz bunlardan birini deneyip pozitif sonuç alabildiniz mi?

Çünkü SMS doğrulama eklentisini ben de kurmak istiyorum ama kararsız kaldım, sizlere danışmak istedim.

Kurmak istememin amacı bir sitemde kaliteli içerik gelmesini sağlamak (lise seviyesi) diğer sitemde (üniversite seviyesi) şifre paylaşımının önüne geçmek.

Şimdiden teşekkürler.

En Çok Tepki Alan 5 Mesaj

Arkadaşlar selamlar,
Yaklaşık olarak 20 gündür bu eklentinin gelişmiş seçeneklere sahip olabilmesi için çalışıyorum.
SMS Eklentisinin PRO versiyonunda şuana kadar türünün en kapsamlı yönetim uyarlamaları mevcut olacak.

Genel seçeneklerini eklentiyi yayınladığımız an sizlere aktaracağım. Şuan için ACP navigasyon alanından küçük bir caps!
Biraz meraklanın :)...

Ekli dosyayı görüntüle 1291
XenForo ' da Tc onay sistemini tam olarak görmedim. Gördüğüm birçok sitede Tc No sallayarak girebiliyorsun.
Herhangi bir yerden doğrulama yapmıyor, hal böyle olunca da Tc onaylama sistemi gerçekten Tc onayı sayılıyor mu?
Gerçek Tc onayı yapan siteler, kimlik fotokopisi isteyerek operatör desteği ile onaylıyor!... Bunlarda genelde ticaret siteleri. Forum sitesinde kimlik fotokopisi kim gönderir oda ayrı bir mesele!...

Sms onayına gelirsek, telefona doğrulama kodu gönderdiği için sitemizde doğrulama sistemi olarak kullanabiliriz.
Üyelik sms ile doğrulandığından üyeler paylaşacakları içerikleri tartarak paylaşır.(Tartarak kısmını açıklamama gerek yok sanırım) ;)
İçeriği görmek, içerik paylaşmak vb. işlemlerde sms onayı gerektiğinden mevcut üyelerden kayıp yaşayabilirsin! Yeni gelecek üyelerden birçoğu da böyle bir sisteme ne kadar sıcak bakacak? Örnek verecek olursak eskiden ayda 100 yeni üye geliyorsa siteye bu belki 20-30 civarı bir sayıya düşecek.

Üye sayım az olsun öz olsun diyorsan tavsiye edilir!...

@Ovunc Dinc hocam bende dahil çoğu kişi ücretsiz olduğundan xenforo .com da bulunan malum sms eklentisini kullanıyor.
Burdan bende bir eklenti isteği talebinde bulunayım bari :p
Sms onaylı üyeliğin admin panelinde kullanıcı telefonlarının gözüktüğü bir sistem olursa iyi olabilir :)

Kesinlikle katılıyorum! Bu tarz bir işlem kullanıcı üzerinde baskı oluşturacaktır. Konu yazarken, yorum yaparken bu baskıyı üzerinde hissedecektir. Bana kalırsa yöneticiler bunu kolaya kaçmak için yapıyor. Yani her yorumu, her konuyu takip etmek zorundalar normal şartlarda. Büyükte bir siteyse buna zaman ayırmak yerine çözümü doğrulamada arıyorlar. Ne kadar doğru orası da tartışılır, tartışıyoruz da :)
Günümüz şartlarında özgürlükçü olmayan, kullanıcının isteğini dikkate almayan hiçbir platform ayakta kalamaz şahsi görüşüm.
Dear Guests, welcome! Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view hide content!

SMS Onayı konusunda eğer yapılırsa ilk müşteriniz ben olabilirim XDinc hocam.

Yukarıdaki linkte yer alan eklentiyi test ettim ancak benim beklentimi karşılamadığı için satın almadım.

Ben tıpkı iki adımlı doğrulamada olduğu gibi foruma her girişini SMS onayı ile gerçekleştirmesini istiyorum.

Yukarıdaki eklenti bunu sağlamıyor, daha çok kayıt sırasında numara almakla ilgili.

GSM Firması ile dahi görüştüm benden belge istediler. Ancak eklenti eksik olduğu için yarım kaldı. Siz geliştirirseniz, makul fiyat olursa hemen satın alabilirim.

@Ovunc Dinc hocam bende dahil çoğu kişi ücretsiz olduğundan xenforo .com da bulunan malum sms eklentisini kullanıyor.
Burdan bende bir eklenti isteği talebinde bulunayım bari :p
Sms onaylı üyeliğin admin panelinde kullanıcı telefonlarının gözüktüğü bir sistem olursa iyi olabilir :)

Bu eklenti ile mazimiz pek parlak değil, zamanında XF1 için olanı para vererek aldım sonra XF2 ye güncellemeleri için 50 defa yazdım cevap vermediler.
Eklentiyi XF2'ye göre revize ettim gönderdim, sonra gidip beni şikayet ettiler sonrada malum siteyi kapattı arkadaş.

Benim prensibim şudur satışa sunduğun bir ürün varsa desteğini vereceksin kullanıcılar bir şey istiyorsa yapabilirliğinin olması gerekir (Gerek deneyim, gerek bilgi) eğer bunlar yoksa ürünü satışa çıkarmayacaksın!

Gelelim talebinize, inanın aslında ilk fırsatınız şu şekilde olsun aşağıda bağlantısını verdiğim ürün hali hazırda var,

XenForo 2 SMS Onaylı Üyelik - SMS Confirmation

Selim arkadaşımızı uzun süredir tanıyorum bu eklentiye bu listeyi ekleyebilir. Ama illa ki siz yapın ve alacağız diyorsanız kusursuz bir şekilde hazırlarım.
Ve şuan piyasada ne kadar servis sağlayıcı varsa hepsini ekleriz.

Herkese saygılar.

Kesinlikle katılıyorum! Bu tarz bir işlem kullanıcı üzerinde baskı oluşturacaktır. Konu yazarken, yorum yaparken bu baskıyı üzerinde hissedecektir. Bana kalırsa yöneticiler bunu kolaya kaçmak için yapıyor. Yani her yorumu, her konuyu takip etmek zorundalar normal şartlarda. Büyükte bir siteyse buna zaman ayırmak yerine çözümü doğrulamada arıyorlar. Ne kadar doğru orası da tartışılır, tartışıyoruz da :)
Günümüz şartlarında özgürlükçü olmayan, kullanıcının isteğini dikkate almayan hiçbir platform ayakta kalamaz şahsi görüşüm.

SMS Onayı konusunda eğer yapılırsa ilk müşteriniz ben olabilirim XDinc hocam.

Yukarıdaki linkte yer alan eklentiyi test ettim ancak benim beklentimi karşılamadığı için satın almadım.

Ben tıpkı iki adımlı doğrulamada olduğu gibi foruma her girişini SMS onayı ile gerçekleştirmesini istiyorum.

Yukarıdaki eklenti bunu sağlamıyor, daha çok kayıt sırasında numara almakla ilgili.

GSM Firması ile dahi görüştüm benden belge istediler. Ancak eklenti eksik olduğu için yarım kaldı. Siz geliştirirseniz, makul fiyat olursa hemen satın alabilirim.

Foruma her giriş SMS ile olursa bu itici olur insanları bunaltır hale getirir.
Ama üye hesabının doğrulaması konusun da lafım yok, bana 24 saat süre verin biraz düşüneyim bakalım ortaya neler çıkarabiliriz buna göre bu mesaja dönüş yapacağım.

• Beğen
Tepkiler: MFA
Eklenti ne kadar talep görür bilemem. Yapılamaz demiyorum çok ta güzel bir şeklide yapılır. Önemli olan kullanılabilirliği. Açıkça söylemek gerekir ise cepten banka hesabına giriyorum 3-5 dk işlem yapmayınca uygulamadan çıkış yapıyor ve sinir oluyorum. Her girişte doğrulama istemesi çok itici olacaktır. Dolayısı ile kayıt esnasında doğrulama yeterlidir diye düşünüyorum.

Siz geliştirirseniz, makul fiyat olursa hemen satın alabilirim.
Burada özel eklenti talepleri ve kullanılabilirliği söz konusu olursa ücretleri konusunda muadilleri ile eklenti geliştirildiğinde mukayese edilebilirsiniz. Tabi ki mümkün olan en düşük ücret belirlenecektir.

• Beğen
Tepkiler: MFA
Evet haklısınız. Birçok uygulama sadece kayıtta doğrulama yapıyor. Benim her girişe istememin nedeni sitem dışarıya kapalı ve ücretli giriş yapılıyor. Böyle olunca şifre paylaşımının önüne geçmek istiyorum. Netflix hesabı gibi düşünebilirsiniz. IP'den kontrol edemem çünkü IP'ler kullanıcı aynı olsa bile değişebilir.

Dolayısıyla çoğu site sahibinin ihtiyacı olmayabilir, herkese açık ve ücretsiz olduğu için ancak benim ihtiyacım var.

Saygılar.

Benim her girişe istememin nedeni sitem dışarıya kapalı ve ücretli giriş yapılıyor.
Dolayısıyla çoğu site sahibinin ihtiyacı olmayabilir, herkese açık ve ücretsiz olduğu için ancak benim ihtiyacım var.
Sayın Bebak;
XenTR ekibi olarak genel talep doğrultusunda ihtiyaca yönelik eklenti ve geliştirmelerini sunabilir. Lütfen yanlış anlamayın bireysel olarak ücretsiz talepleri ekip üyelerimizin boş zamanlarında geliştirmesi mümkün olabilir. Kişisel talepler için alabileceğiniz destek nerede olursa olsun kısıtlı olacaktır. Bizler burada elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Web siteniz için istediğiniz gibi bir yapı oluşturabilmeniz, ancak bu işlerden anlayan birisini kiralamakla mümkün olabilir.

Arkadaşlar bugün vaktim olursa, tüm seçenekleri içerecek bir plan yaparak yol haritasını belirleyeceğim.
Ama kayıt esnasında doğrulama işlemi pek mümkün değil neden?
user_id henüz db içerisinde yer almadığı için kayıt sonrası eşleştirmek ve bu şekilde bir liste elde etmek mümkün.
MFA arkadaşımızın istediği listenin kullanıcı ile eşleşmesi gerekiyor.

Kısaca sürecimizin hizmet edeceği nokta;
Üye kayıt olur ama bu kaydı SMS doğrulama yapmadan forumun aktif hizmetlerinden yararlanamaz!
Burada aktif hizmetlerden kastım bizim ufkumuzun bilgimizin olduğu her şey olabilir (Konu açamaz, içerik göremez, beğeni yapamaz, imza ayarlayamaz vb.)
Doğrulama yapınca tüm hizmetleri kullanabilir.

Amacımız kullanıcıların tabiri caizse elenmesi ise bunun üstüne eklenecek daha fazla bir şey yada zorlama olmaz.
Eğer yazdıklarım sizin için uygunsa düşüncelerinizi belirtin.
Sonrasında servis sağlayıcıları belirleyelim.
Saygılar.

Ücretsiz bir şey istemedim;

Tekrar saygılar..

Sorun ücretli veya ücretsiz olması değil, Osman Bey kişisel bir uygulama ihtiyacı varsa bunun hizmet alınarak gerçekleşmesi gerektiğini iletmiş.
Eğer ortak kullanıma açık bir uygulama olacaksa zaten daha faydalı olur.

Ek olarak kayıt sonrası yeni girişlerde sisteme SMS Login ile ilgili neler yapılabilir bakacağım.
Fakat ben size bu noktada en güvenilir uygulamanın authy olduğunu ileteyim.

Ayarlanacak üye grubuna izinleri verebilme,
Üyenin telefon numarasını değiştirebilme(Tekrar onay kodu gönderilerek),
Üyenin telefon numarasını değiştirebilme kısıtlaması (x günde x kere gibi),
SMS gönderme aralığı (x sürede x kere gibi),
Gönderim başarısız olduğunda tekrar onay kodu talep edebilme,
Admin panelinde; Onaylı kullanıcı hesapları listesi + tel no,
Admin paneli üzerinden sms gönderebilme,
Admin paneli üzerinde hazır mesajlar ekleyerek toplu gönderebilme (Bayram, özel günler vb. için),(Doğum günleri veya siteye kayıt yıldönümü için otomatik gönderim olabilir)
Admin paneli üzerinde log (tel değişimi, sms gönderimi vb.),
Kullanıcılar sekmesinde Sms onaylı üyeler olabilir.

Sağlayıcılar : NetGSM,VatanSMS,MutluCell gibi...

Aklıma gelenler bunlar :)

Ayarlanacak üye grubuna izinleri verebilme,
Üyenin telefon numarasını değiştirebilme(Tekrar onay kodu gönderilerek),
Üyenin telefon numarasını değiştirebilme kısıtlaması (x günde x kere gibi),
SMS gönderme aralığı (x sürede x kere gibi),
Gönderim başarısız olduğunda tekrar onay kodu talep edebilme,
Admin panelinde; Onaylı kullanıcı hesapları listesi + tel no,
Admin paneli üzerinden sms gönderebilme,
Admin paneli üzerinde hazır mesajlar ekleyerek toplu gönderebilme (Bayram, özel günler vb. için),(Doğum günleri veya siteye kayıt yıldönümü için otomatik gönderim olabilir)
Admin paneli üzerinde log (tel değişimi, sms gönderimi vb.),
Kullanıcılar sekmesinde Sms onaylı üyeler olabilir.

Sağlayıcılar : NetGSM,VatanSMS,MutluCell gibi...

Aklıma gelenler bunlar :)

Bizi bekleyen kabarık bir liste var gibi :)... Şaka bir yana geri bildirim için teşekkürler.

Şunu yazmam gerek bunların yapılabilirliği elbette var ama zaman hepimiz için değerli ve kısa sürede hangilerini ilk sürümde eklerim bunu göreceğiz.
Ek olarak bu eklenti ücretli bir eklenti olacaktır bunu ücretsiz olarak sunma şansımız olamaz.

Kimseyi kandırmış yada yalan beyan vermiş gibi olmayım verilen emeğe karşı kabul görecek bir ücret bu işin sürdürülebilir ve/veya kodlayıcı tarafından geliştirilmeye teşvik edilmesini daha kolay hale getirir.

Saygılar.

Ücret dedin beni benden aldın:)... Şaka bir yana
Verilen emeğe karşı kabul görecek bir ücret bu işin sürdürülebilir ve/veya kodlayıcı tarafından geliştirilmeye teşvik edilmesini daha kolay hale getirir.
bu sözünüze tamamen katılıyorum.
Fakat şöyle bir durum var.
Birçok xenforo eklenti geliştiricisi var ve bunların çoğu yabancı. Bunlar dünyanın para birimi kabul edilen dolar üzerinden satış yapıyor ve bu satışlarda kendi ülkelerinde çok makul fiyata denk geliyor. Bizim ülkemizde malesef kur farkı işi mahvediyor. Bu makul olan ücretler olduğu halde bile piyasada birçok null olarak adlandırılan eklentiler geziyor.

Konuyu nereye getireceğim tabikide ücrete...
Ücret makul olmalı ki herkes alabilsin.
Örnek olarak ücretlendirme yapcak olursam diyelimki bu eklenti 25$ olarak piyasaya sürdünüz. Eklentiyi kaç kişi alacak? 3-5 kişi gerisi null eklentilere yönelecek veya alternatifi ücretsizlere...

Ama eklenti 30-40 tl gibi bi fiyatlardan satılırsa bunu alacak kişi sayısı artacak, belki aynı parayı kazanmış olacaksınız fakat en azından null kullanıma teşviği azaltmış olursunuz. Eklentiler ucuz ve bol miktarda oluncada çoğu kişi size yönelecek yani sürümden kar etmeye bakacaksınız.

Eklentiler çok olduğu zamanda abonelik sistemi yaparsanız tüm eklentilere erişim örnek olarak aylık 50tl desen senelik abonelik 600tlx100kullanıcı=60,000tl
Şahsen yabancılara para kazandırmaktansa sizlere para kazandırmak ülkeye bile katkı sağlamış olur. Neyse derin mevzulara girmeyelim.:)

ThemeHouse firması buna çok güzel bir örnek aslında.
Aylık abonelik sistemleri var
Eklentilere abonelik + Eklenti ve Temalara abonelik olarak
1 kullanıcı genelde 1 tema alır o yüzden yalnızca tema aboneliği koymamışlar, pakete eklemişler.

Andy desen kafasına estikçe eklenti çıkarıyor.
Kullanıcılara soruyorsunuz eklenti fikri verin diye, elbette olacak ama fikir beklersenizde elinizde eklenti fazla olmayacak buda abonelik sisteminde olumsuz birşey olur.

Bu arada konu çok farklı yerlere gidiyor ama..
Ad, Soyad, Tel ve TC onaylı üyelik yaparsanız türk müşteri takibi daha iyi olabilir null açısından.
Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Tekrar ediyorum "Konu çok farklı yerlere gitti" kusuruma bakmayın. Yazarken aklıma gelenleri haykırdım resmen :)

Bir xenforo kullanıcısının haykırışı > 1. Sezon 1. Bölüm
The bawling of an xenforo user > Season 1 Episode 1​

Yazdıklarınızı iyice algılayabilmek adına 2 kere okudum haklı olduğunuz veya aynı fikirde olduğumuz bir çok nokta var.
Bu konuda düşüncelerimiz aynı diyebilirim ama ne yazık ki Türkiye'de kaç tane lisanslı kullanıcı var bu soruyu öncelikle düşünmenizi isterim!
Örneğin bugün itibari ile sitemizde kayıtlı 138 kullanıcı var ve %80'ni farklı ülkelerden. Bizim ülkemizden %20 bu da 25 kullanıcı yapar mesaj atarak lisansı olmadığı için üye olamadığını belirten kullanıcı sayısı Türkiye'den 201 ...

Şimdi bu ürünü ülkemize özel olacak bir ürün ve bunu 25 kullanıcıya satacaksam buna vereceğim zamanın emeğin karşılığını düşünmek hatalı bir davranış olmaz.
Ben şunu söylemek istemiyorum ama tablo beni oraya götürüyor, Ülkemizde kullanıcılar ilk olarak null bulamazlarsa arkadaşından destek ve elde etme yolları buda olmazsa indirimli olarak başka yerlerden satın alma süreçlerini tercih ederler. Son olarak bunların hiç biri olmazsa ürün lisansını alırlar.

Örneğin XTR | Think Different and Make it... bir destek sitesi ve tüm uygulamalarının lisanslı olması gerekiyor.
XMG gibi bir eklentiyi kullanmıyoruz ama ürünlerle olan ilişkisini görebilmek adına kullanmamız gerekiyor bunu null kullanmak yerine lisansını satın alıyoruz.
İdda ediyorum Türkiye'de tüm ürünleri lisanslı olan tek destek sitesi biz olabiliriz ama bu sadece bir bakış açısı son kullanıcı için bir şey ifade etmiyor.

Düşüncelerimiz değişmediği sürece 20-30-40 Tl olmuş 100 Tl olmuş farketmeyecektir..!
Netfix hesabı gibi 3-4 kişilik gruplar halinde 1 tema alanları bile gören biri olarak üç kağıtçılık üzerine sınır tanımadığımızı üzülerek söylemem gerekiyor.

Yine de ben önerilerinizi sizi kırmamak adına değerlendireceğim.

Sizde haklısınız hocam fakat bunları bildiğimden yazdıklarımda birazda çözüm önerisinde bulundum zaten. Ad, Soyad, Tel ve TC onaylı üyelik gibi.
Örnek verecek olursam yine abonelik sistemi getirdiniz diyelim. Normal müşteride sıkıntı yok mesele bunu null a düşürecek olanlarda. Böyle adamlar aboneliği alıcak ve tüm eklentilere sahip olucak sonra kendisi para kazanacak.Uygun fiyatlı yükseltilmiş hesap satabilmek için (vip tarzı).

Ama dediğim gibi eklentiler makul fiyattan olduğunda onların fiyatlarıda ne kadar makul olabilecek?
Siteniz zaten lisanslı kullanıcılara açık bir site yani buraya gelebilecek kişiler belirli kişiler. Bu belirli kişileriden müşterilerinizi ad, soyad, tc, tel vs gibi şartlara maruz bırakınca null paylaşımı yapmak için bi kere daha düşünmeleri gerekecektir.
Null paylaştılar diyelim bunu belirlediğiniz kullanıcı yasaklanacak. Sonuçta bu dosyaları 1 kere elden etmek birşey ifade etmiyecek yeni eklenti yeni güncelleme için tekrar indirmek zorunda...

Tekrar paraya kıydı xf lisansı aldı ve sitenizden yeni üyelik açtı diyelim fakat müşteriniz olabilmek için tekrar ad, soyad, tel, tc vermesi gerekecek ve bakılacak ki önceden bu bilgiler verilmiş. Bunlara çözüm yolu bulunur mu, elbette bulunur ama onlar çözüm yolu buldukça bunun önüne geçebilmek için sizlerde farklı çözümler bulacaksınız.

Mesela DragonByte eklentisi indirdiğimde indirilen dosyaya kullanıcıya özel kod ekliyor inen dosya kime ait tespit edilebiliyor.
Yukarıda dediğim gibi bunlara çözüm yolu bulmak gerekmekte.
Online Oyun yazılımcıları bile haftalık bakım yaparlar ve oyunu hileye fixlerler. Çoğu oyunda bu 1 günlük belki 4-5 saatlik çözümdür ama birşeyler yapmak gerektiğinden ellerinden bu kadar geldiğinden bunu yapabiliyorlardır.

Yine bir fikir daha..
Bir ara wordpress teması indirdirmiştim. Lite sürümüydü kullanıcı arayüzünde herhangi bir kısıtlama yoktu. Yönetici arayüzünde site başlığı gibi şeyleri değiştirmek için e-posta adresi ve şifre istiyordu. Sanırım kendi sunucusuna bağlanarak doğrulama yapınca panele erişebiliniyordu. Panel içinde panel gibi birşey. Adam öyle bir şifrelemişki temayı şifreyi kırıp panele erişene para ödülü bile sunacaktı.

Herneyse ben fikiri (tohumu) foruma (toprağa) attım. Diğer arkadaşlarda sularsa bu ağacın meyvesini yeriz diye düşünüyorum.. :)

MFA değerli arkadaşım seni gayet iyi anlıyorum emin ol.
Normalde bu eklentiyi zaten yapma gibi bir düşüncem yoktu açık açık ifade etmiştim ama sizlerin talepleri doğrultsun da bunu yeniden gündeme aldım.
Ortaya ne çıkar bitince birlikte değerlendirelim ben bittiğinde sana ekran görüntülerini atarak toplamda üstünde harcadığım emeği yazacağım sende fiyatını belirlersin :)...

Herneyse ben fikiri (tohumu) foruma (toprağa) attım. Diğer arkadaşlarda sularsa bu ağacın meyvesini yeriz diye düşünüyorum.. :)

Bu söze gelince biraz espiri anlayışına da sığınarak bir sözde ben yazayım aşıkların atışması gibi olsun;

Rakıyı gören suyu, kadını gören yatağı düşünür olmuş… Oysa; ne içmesini bilen var, ne de sevmesini!…

Konu null paylaşım olunca ne yazık ki kimse ücret ödemeden içeriğe sahip olabilmek için google amca aracılığı ile bir ürünün null sürümünü sayfalarca bıkmadan araştırırlar, olmadık sitelere üyelik açarlar, konu kasarlar vs vs işlerden asla ama asla vazgeçmezler. Oysa ürünü satın almayı bir an bile düşünmezler. Halbuki üreticiden ürünü almış olsalar hem destek hemde içerisine gömülü olan zararlı kodlardan kurtulmuş olurlar.

Bunca zamandır gördüğüm takip ettiğim bu sistemler üzerinde üye olan ve bir ürüne çok fazla ilgi gösteren kişilerin genelde warez içerik barındırdığı web siteleri olduğunu gördüm. Sırf popüleritesini artırmak için bile ürünü satın alıp sağını solunu değiştirerek veya direkt olarak yayınlayan o kadar çok insan var ki...

İster kimlik doğrulama koy, ister değişik yollar uygula ama zihniyet değişmeden toplum olarak bir yere gelmemiz mümkün değildir.

SS atmanıza gerek yok gayet iyi biliyorum harcanan zamanı ve beyin yorgunluğunu.

Rakıyı gören suyu, kadını gören yatağı düşünür olmuş… Oysa; ne içmesini bilen var, ne de sevmesini!…
söz güzel ne demek istediğinizi anladım.

Kullanıcınız ve müşteriniz olarak kendi açımdan olayları değerlendirdim ve taleplerimi ilettim. Hatta sizin açınızdanda düşünerek bazı çözümler üretmeye çalıştım.
Maksat hepimiz ortak payda da birleşelim ve herkez payına düşeni alsın!..

Konu çok başka yerlere gitti bu konu hakkında son yazım olsun!..

Asıl konumuza gelelim.
Kendi açımdan bakarak söylüyorum;
Aslında bana sms eklentisi lazım değil niye derseniz dediğim gibi ücretsiz olanı kullanıyorum ve işimi görüyor.
Sizinde önceden belirttiğiniz üzere ücretli eklenti zaten bulunmakta.
Konu açılınca piyasada zaten ücretsizi var ücretliside var diyerek, ücretsiz olur diye bende fikirlerimi belirttim.
Yani benim eklenti için yazdığım ekstra özelliklerde benim için olmasada olacak şeyler aslında..

Yani sözü şuraya getirmek istiyorum, eklentiyi yaptık o kadar laf etti adam almıyor gibi bir düşünce olmasın!...

Açıkça direk olarak söylemek gerekirse sadece bu eklenti için; Ücretsiz olan bana yetiyor ve belirttiğiniz ücretli olan eklentiye ücretsizi varken para vermek ne kadar doğru olur?

Sizin yapacağınız eklenti için ise; yukarıda belirttiğim gibi bana kesinlike lazım olmayan bir özellik için para vermek istemem.
Ücretsiz olursa benim açımdan iyi olur ötekisi yerine sizinkini kullanırım.
Ücretli olur ve fiyatıda makul olur ise 30-35tl civarı herkes açısından iyi olur. Normalde almam ama o kadar konuştuk alırım artık :)
Ücretli olurda fiyatı dediğim tutar üzerinde olursa dediğim gibi ücretsizi ve ücretli alternatifi var.

O kadar emek veriyorum sence adil mi dersenizde haklısınız.
Senin zamanın yokken sen zaman ayırıp eklentiyi yap 1000TL bile deseniz yeridir orası ayrı. Emeğe saygı!..

Yani sözü şuraya getirmek istiyorum, eklentiyi yaptık o kadar laf etti adam almıyor gibi bir düşünce olmasın!...
Böyle düşünmeyiz emin olabilirsiniz. Amacımız herkesin istifade edebileceği, gerçekten ihtiyaç haline gelmiş talepleri değerlendirmek ve üretmek. Kuruluş amacımıza da uyuyor sanırım.

Saygılar...

Quick Jump
2,620Konular
12,449Mesajlar
1,428Kullanıcılar
Geri