Soru Konu öneklerinin sıralamaya etkisi

Soru Konu öneklerinin sıralamaya etkisi
19
2K

hasannakyuz

Customer
Selamlar ;

aklıma takılan bir konu hakkında düşüncelerinizi merak etmekteyim. Forumda konu başlıklarında yer alan ön eklerin, konunun Google da ki sıralamasına olumlu yada olumsuz bir etkisi var mı?

En Çok Tepki Alan 5 Mesaj

Selamlar ;

aklıma takılan bir konu hakkında düşüncelerinizi merak etmekteyim. Forumda konu başlıklarında yer alan ön eklerin, konunun Google da ki sıralamasına olumlu yada olumsuz bir etkisi var mı?

Arama motorları, bir sayfa başlığının başlangıcına yakın anahtar kelimelere daha fazla vurgu yapar, bu nedenle bazı SEO geliştiricileri bu öneklerin sayfa başlığından kaldırılmasının gerekli olduğunu savunurken ben net olarak bu konuda açıklanan bir sonucu görmedim. (Yani sana kullanma desem neye göre bunu demem gerekir bilemiyorum kardeşim)

Ek olarak bu konuda XenForo üzerinde bu konu çok tartışılmış hatta bir çok kullanıcı ön ekleri title index alanından kaldırmak için uğraşmıştır.

SelamT bu konuları yakından takip eden bir arkadaşımız.
Belki açıklama yapar.
Selamlar ;

Arama motorları, bir sayfa başlığının başlangıcına yakın anahtar kelimelere daha fazla vurgu yapar, bu nedenle bazı SEO geliştiricileri bu öneklerin sayfa başlığından kaldırılmasının gerekli olduğunu savunurken ben net olarak bu konuda açıklanan bir sonucu görmedim. (Yani sana kullanma desem neye göre bunu demem gerekir bilemiyorum kardeşim)

Ek olarak bu konuda XenForo üzerinde bu konu çok tartışılmış hatta bir çok kullanıcı ön ekleri title index alanından kaldırmak için uğraşmıştır.

SelamT bu konuları yakından takip eden bir arkadaşımız.
Belki açıklama yapar.

Merhaba,

Eğer Ön Ek, Başlık ve Site Adı önerilen sınırı geçmiyorsa ve içerik index almışsa, kullanıcının dikkatini çekmek açısından oldukça faydalı olabilir.
Çünkü kullanıcı başındaki "Çözüldü" tarzı ibareti görürse, davranışı ona tıklamaya yönelik olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken husus, XDinc'in Thread Title Control System yazısında belirtilen kurallara riayet edilmesi olacaktır.

Eğer içeriğiniz bir soru ise; Google Rich Snippet özelliği sayesinde aramalarda farklı şekilde de görünmesi ile çok daha ilgi çekici olacaktır.
XenForo 'nun yeni SORU tipi bu özelliği de desteklemektedir.

Benim SEO araştırmalarım ve deneyimlerimden çıkardığım sonuç budur.
Bu işin uzmanı da değilim, bunu belirteyim.

Mesela benim forumda x konusunun başında Bilgi yada av raporu gibi ön ekler var mesela şu konu

anahtar kelimenin LRF olduğunu düşünürsek bu olumsuz bir etki değil midir ?

Alexa.Com üzerinden 1 haftalık deneme sürümü oluşturmanızı tavsiye ederim.
1 hafta sonunda dilerseniz devam edersiniz ama özellikle Site Audit özelliği size siteniz ve SEO açısından oldukça fayda sağlar.

Linkinden de incelemeler yapabilirsiniz, fikir verecektir.

Ön eki kaldırıp yeniden index atıp sonuca bakıcam sanırım en iyi bu şekilde anlaşılır

bu kısım kısa sürede sonuç verecek bi husus değil ne yazık ki :(
Ama şunu net olarak söyleyebilirim ki; eğer kullanıcılar sitenize ilgi gösteriyorsa; hiç bir kuralın vs önemi olmadan Google o siteyi 1. sıraya yerleştirmesi söz konusu.

Bununla ilgili objektif site örneklerim var ama buradan paylaşamıyorum.

Mesela şurada verdiği uyarıda konu başlığında sorun yok ama konu başlığının yanına site adı ve açıklamasını da alıyor ve bunun doğru olmadığını söylüyor bunu nasıl düzeltiriz?

Ekli dosyalar

• 5258AB8D-B71C-472A-A4B3-29370CFAC445.png
    5258AB8D-B71C-472A-A4B3-29370CFAC445.png
    413.2 KB · Görüntüleme: 7
Eğer Ön Ek, Başlık ve Site Adı önerilen sınırı geçmiyorsa ve içerik index almışsa, kullanıcının dikkatini çekmek açısından oldukça faydalı olabilir.

Şurada belirtmiştim onu. Sitenizin adını kısa tutup, detaylar için açıklama kısmını kullanabilirsiniz.

Şurada belirtmiştim onu. Sitenizin adını kısa tutup, detaylar için açıklama kısmını kullanabilirsiniz.
Kısa forum başlığı mevcut hocam zaten. Onu almıyorda direkt üstte ki başlığı mı çekiyor.

Ekli dosyalar

• BC0C095D-8FD3-44FB-8F73-2C44E0613CFC.png
    BC0C095D-8FD3-44FB-8F73-2C44E0613CFC.png
    764.3 KB · Görüntüleme: 6
Üstteki kısmı alıyor. Kısa olan husus sanırım bu app olarak gelen yenilikte kullanılıyor.
O kısmı deneyip, sitenin title kısmına mause ile gelerek deneyimleyebilirsiniz.
Ama olması gereken sadece Balık Hobim şeklindedir.

Bu konuda ki eklentinin ne kadar mühim olduğu aşikar oldu :)

Bu uzun zamandır aklımdaydı, geçen bir üyenin:
"Merhaba kıymetli üstadlarım, bla bla bla..." tarzında tüm soruyu başlıkta kullandığını görünce nevrim döndü, dayanamadım yazdım buraya.
Sağolsun kral XDinc halletti hemen.

Bu uzun zamandır aklımdaydı, geçen bir üyenin:
"Merhaba kıymetli üstadlarım, bla bla bla..." tarzında tüm soruyu başlıkta kullandığını görünce nevrim döndü, dayanamadım yazdım buraya.
Sağolsun kral XDinc halletti hemen.
İyi ki nevrin döndü diyelim o zaman hocam ?

Kod:
Dear Guests, welcome! Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view hide content!

Kod:

üstte ki kodu aşağıda ki şekilde değiştirdiğim de Google’ ın ön ekleri indexlemesini engellemiş ama forumda ön eklerin durmasını sağlamış olur muyum ?

Google sol ok ile işaretlediğim alana gelince, sağ ok ile gösterilen şekilde açılan alanı indexler.
Belirttiğiniz değişikliği bu şekilde test edebilirsiniz.

Google Search Console kullanıyor musunuz?

Google sol ok ile işaretlediğim alana gelince, sağ ok ile gösterilen şekilde açılan alanı indexler.
Belirttiğiniz değişikliği bu şekilde test edebilirsiniz.

Google Search Console kullanıyor musunuz?
Evet, kullanıyorum

Oradaki hata içeren kısımları incelemenizi öneririm hocam.
Sevmediği şeyleri orada hata olarak gösterebiliyor ya da indexlemiyor.

Ama yineliyorum, ne yazık ki bizlere "şunu yapın, bunu yapın" derken, diğer taraftan dediklerinin hiç birinin yer almadığı en b...tan siteyi 1. sıraya yerleştirebiliyor.

Quick Jump
2,620Konular
12,449Mesajlar
1,428Kullanıcılar
Geri