Çözüldü Eklenti çakışmaları ve firmalar

Çözüldü Eklenti çakışmaları ve firmalar
3
1K

erck

SMS Confirmed
Merhaba,

Xenforo eklenti firmaları ile alakalı genel bir sorum olacak.
"X" firmasından ücretli eklenti aldığımızı düşünelim. Yine "Z" firmasından da ücretli eklenti aldığımızı düşünelim.
X firmasının eklentisi, Z firmasının eklentisi aktiften bir özelliği çalışmıyor.
Bu durumda bu sorunu kimin çözmesi gerekiyor?
X firmasının mı?
Z firmasının mı?
Yoksa benim mi?

Umarım çok karışık olmamıştır :) Yani Xenforo iyi stabil bir sistem, ama bazen kendimi uzaylı gibi hissediyorum.

Teşekkürler ?

Merhaba;
Bu sorununuz hakkında genelde işini yaptığımız müşterilerimiz çok fazla görmekteyiz. Örneğin geçenlerde yine bir müşterimiz chat eklentisini yüklemiş ama standart temada çalışırken diğer temada çalışmıyordu. Bu durum direkt tasarım sorunu olduğu için hızlı bir müdahale ile müşterimize çözüm sağlamış olduk. Özel tasarımlarda şablon yapısında yapılan düzenlemeler olabilmektedir. Bu sorunu aslında default tema kullanmayacaksanız tasarımcınız ile de çözebilirsiniz.

Eklentiler genel olarak standart temada yer alan şablonlarda bul değiştir yada altına üstüne ekle fonksiyonları kullanır. Dolayısı ile özel tasarımınızda değiştirilmiş bir şablon söz konusu ise eklenti değiştirilmiş o şablon üzerinde uygulamak istediği kodu ilgili satırda bulamadığı için gerekli değişikliği gerçekleştiremez. Buda eklentinin çalışmamasına sebebiyet verir.

Başka bir sorun ise eklenti şablon değişiklikleri veya PHP değişkenleri aynı alanı kullanmak istiyor olabilir. Veya şablon modifikasyonlarında yer alan ID değerlerinin öncelik tanımlamaları sonucunda sorunlar yaşanabilir.

Öncelikle yapmanız gereken standart tema üzerinde eklentiler çalışıyor mu onu kontrol ediniz. Eğer çalışıyor ise kullanmış olduğunuz tasarımın yazarı ile görüşmeniz gerekir. Durumu izah edersiniz hatta bir demo hesabı ile sitenizde sorunu kontrol ettirebilirsiniz.

Tabii her tasarımcı eklenti dilinden de anlamıyor olabilir. O yüzden seçim yaparken bu tür konuları araştırmanız yerinde olacaktır.

Merhaba,
Yanıt için teşekkür ederim. Sorunu bulmaya çalışırken önce default temayı seçtim ama çalışmadığını gördüm.
Eklentiler devre dışı bırakıp sonra aktif ederek hangi eklentinin sebep olduğunu buldum. Sebep olan eklenti de ücretli bir eklenti .

Aslında tüm yazılım çeşitlerinde eklentilerin neredeyse tamamı default tema üzerinden çalışarak yazılıyor.. Burada firmalara bir şey demek olmaz belki ama genel olarak sorun bence şu:

Firma ya da kişiler eklentiyi satın alan herkesi kendileri kadar bilgili sanıyor. Hele birde kendi dilinizde değilse anlaşmanız zor. Bakış açısı farklı çünkü :)

Teşekkürler.

Evet XenForo gerçekten çok güzel bir sistem ama ne yazık ki ciddi anlamda bir yabancı diliniz yoksa kısıtlı kalabiliyorsunuz. Sanırım bu konu yabancı dil bilmeyen kullanıcıların en büyük problemi olsa gerek. Bizler de burada elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Artık eklentiyi aldığınız her iki üreticiye durumu yazarak çözüm sağlamalarını talep edebilirsiniz. Bu sorunun çözümü geliştirici için de + bir değer olacağı için ilgileneceklerini düşünüyorum.

Quick Jump
2,620Konular
12,449Mesajlar
1,428Kullanıcılar
Geri