Soru Bir tema yapmak

Soru Bir tema yapmak
7
4K

exfurore

New member
Öncelikle herkese merhabalar, soruma bir göz attığınız için teşekkür ederim.

Şimdi, ben bir tema yapmak istiyorum. Çünkü hazır Theme House temalarıdır vs. vs. bunları kullanmaktan yavaştan sıkılmaya başlamış biriyim ki bu temaların da pek bir esprisi yok zaten. Birçok işlevi internette hazır bir şekilde bulunabiliyor. Her neyse konuya dönecek olursak, şu anki HTML ve CSS bilgimin yeterli düzeyde olduğunu düşünüyorum ve varsayılan XenForo 2 temasını düzenleyerek kendi temamı yapmak istiyorum. İyi hadi yapalım diyeceğim ama şöyle bir nasıl yapacağımı düşününce işin içinde biraz kayboldum açıkçası.

Çünkü nereden başlasam, önce neleri değiştirmem gerek, aktifleştirmem gereken XenForo özellikleri vs. var mı (debug, developer, design vs.) bu konularda yeterli Türkçe kaynak bulamadım ve bulduğum yabancı kaynaklar da soruma tam olarak bir cevap olamadı. XenTR'nin kendi oluşturduğu temalar var ve çoğu temalar varsayılan tema ile uzaktan yakından alakası olmayan temalar. Yani bu temalara bakınca baştan yapılmış, tamamen bunlara ait gibi şeyler söyleyebiliyorum.

Lafı fazla uzatmamışımdır umarım. Kısacası, HTML ve CSS bilgimle bana ait olacak, bir tema yapmak istiyorum ve hangi yolları izlemem, neler yapmam gerekiyor bu konuda bir yardım, bir yol gösteriş istiyorum. Şimdiden teşekkürler...

Çözüm
Yaklaşık 2 yıldır XenForo 'yu localde kullanıp deneyen bir kullanıcıyım ve Eylül ayından beri de bir projede görev almaya başladım.

Tema çerçevesinden kastınız tam olarak nedir biraz daha açarsanız cidden çok müteşekkir olurum. Theme House'ın temalarındaki fonksiyonları özelleştirmek veya eklemek için kullandığı UI.X gibi bir şeyden mi bahsediyoruz? Bu çerçeveyi nasıl oluşturabilirim veya ne şekilde oluşturmalıyım? Bunun için PHP bilgisi gerekir mi sonuçta UI.X en başta bir add-on. Yani bu tema çerçevesi içinde tam olarak neler yapmalıyım beni aydınlatırsanız harika olur.

Bir çok çalışma Localde verilen izin kapsamlarının geniş olmasından dolayı yaşanacak zorlukları size göz ardı eder.
Bu yüzden canlı olarak...
Selamlar,
Bu konu çok uzun bir konu uzun uzun değerlendirip yorum yazmak bile bazen yeterli olmayabilir.
HTML ve CSS bilgisi tabi ki bir kazanç ama sistem yapısını bilmek en doğru anahtar olacaktır.

İnceleyebildiğiniz kadar mevcut çalışmaları (bulduklarınızı) inceleyin kendi tema çalışmanızı yapabilmeniz adına öncelikle bir çerçeve oluşturmanız gerekir buda ilk adım olan eklenti ile sağlanabilir.

Bu yolculuk uzun bir yola çıkıyor iyi bir tema çerçevesi 90-120 gün arasında ortaya çıkar. Bu konuda XenTR gerekli açıklamaları benden daha iyi yapacaktır.

Geliştiriciler için eklediğimiz bir çok anlatım sitemizde mevcut, bu klavuzları takip etmeniz sizi belirli bir noktaya taşıyacaktır.

Ama soru şu olacaksa ben bu temaya nasıl başlarım? Ki sizin sorularınızdan biri bu ilk olarak master şablonları kendi temanıza çekin, uyguladığınız kod yapısı ve class lar sistemin yapısı ile örtüşürse 3.parti uygulamalarda sorun oluşturmaz.

Master temanızı oluşturduktan sonra buna bağlı eklentinizi oluşturup çerçeve özelliklerinizi bu eklentiye yavaş yavaş işleyeceksiniz.

Sonrası sizin HTML ve CSS bilgisine kalmış.

Saygılar.

Merhaba;

Öncelikle böylesi derin bir konuya cesaretinizden dolayı sizi tebrik etmek isterim. Çünkü herkesin kolay kolay içine girmek istemeyeceği bir konuda kendinizi yetiştirmek istiyorsunuz.

Evet XenTR.Net ekibi olarak kendi özgün tarzlarımızı yaratmaktayız. Tasarımlarımız ve eklentilerimiz web sitemizde yayınlandığı gibi XenForo Resmi web sitesinde de yayınlanmaktadır. Açıkçası ben uzun yıllardır tasarım işi ile ilgilenen birisi olarak şunları önerebilirim.

Öncelikle XenForo tema yapısını, stil gruplarını, stil özelliklerini tasarımda kullanılan diğer materyalleri incelemenizi öneririm. Direk tasarım olayına girmek sizi sıkacaktır. O yüzden önce XenForo da bir stil grubu nasıl oluşturulur ve bu grup içerisine nasıl özellikler eklenir bu eklenen özellikleri tasarımda nasıl gösterirsiniz önce bunları çözün. Zaten bu söylediklerimi çözdükten sonra artık kendi tasarımlarınızı kendi fonksiyonlarınıza göre biçimlendirebilirsiniz.

Açıkçası bir stilin öyle kolay bir anlatımını bulmanız mümkün değildir. Her kısmı kendiniz araştırarak öğrenmelisiniz. Biz burada bazı açıklamaları yapıyor bunlarla ilgili anlatımları elimizden geldiğince sunmaya gayret ediyoruz. Kendi adıma biliyorum ki Türkiye'de bu işleri layıkıyla yapabilecek bir çok geliştirici bulunmaktadır.

Burada asıl amacımız bu sistemi kullanan tüm kullanıcılara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışmaktır. Web sitemizde bu konularda bir çok makale yer almaktadır.

Yapmak istediğiniz eyleme başlayın takıldığınız yerde yine gelin sorun seve seve bu konuda size yardımcı olurum.

Bu sayfada bazı açıklamaları bulabilirsiniz.

Başarılar dilerim.

İlk olarak böyle güzel ve açıklayıcı cevaplar verdiğiniz için sizi tüm samimiyetimle kutlamak istiyorum. Destek istediğim diğer XenForo forumlarına kıyasla burası hemen farkını belli etti zaten, iyi ki de burayı tercih ettim bu konu için.

Öncelikle XenForo tema yapısını, stil gruplarını, stil özelliklerini tasarımda kullanılan diğer materyalleri incelemenizi öneririm. Direk tasarım olayına girmek sizi sıkacaktır. O yüzden önce XenForo da bir stil grubu nasıl oluşturulur ve bu grup içerisine nasıl özellikler eklenir bu eklenen özellikleri tasarımda nasıl gösterirsiniz önce bunları çözün. Zaten bu söylediklerimi çözdükten sonra artık kendi tasarımlarınızı kendi fonksiyonlarınıza göre biçimlendirebilirsiniz.
Yaklaşık 2 yıldır XenForo 'yu localde kullanıp deneyen bir kullanıcıyım ve Eylül ayından beri de bir projede görev almaya başladım. Eylül'den Ocak'a kadar XenForo 'nun birçok şablon özelliğini öğrendim, öğrenmeye çalıştım. If yapıları, şablon çağırma, tema özellikleri kısmına gruplar ekleme, bu grupların değerlerini şablonlara çağırma kısacası template syntax açısından yeterli bilgim olduğunu düşünüyorum.

İnceleyebildiğiniz kadar mevcut çalışmaları (bulduklarınızı) inceleyin kendi tema çalışmanızı yapabilmeniz adına öncelikle bir çerçeve oluşturmanız gerekir buda ilk adım olan eklenti ile sağlanabilir.

Bu yolculuk uzun bir yola çıkıyor iyi bir tema çerçevesi 90-120 gün arasında ortaya çıkar.
Tema çerçevesinden kastınız tam olarak nedir biraz daha açarsanız cidden çok müteşekkir olurum. Theme House'ın temalarındaki fonksiyonları özelleştirmek veya eklemek için kullandığı UI.X gibi bir şeyden mi bahsediyoruz? Bu çerçeveyi nasıl oluşturabilirim veya ne şekilde oluşturmalıyım? Bunun için PHP bilgisi gerekir mi sonuçta UI.X en başta bir add-on. Yani bu tema çerçevesi içinde tam olarak neler yapmalıyım beni aydınlatırsanız harika olur.

Yani tema oluşturacağım ama bunu temiz bir şekilde gerçekleştirmek istiyorum. Direkt haldır huldur classlara dalıp özelleştirme yapmak yerine biraz daha sistematik bir şeyler yapmak istiyorum. Sonuçta ben bu temayı başka projelerimde de kullanmak isteyebilirim.

Evet yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile XenForo alt yapısına hemen hemen hakim olduğunuzu düşünüyorum. Artık işler daha kolay oldu. En azından benim anlatımım için. Çünkü aynı dili konuşuyor olmak gerekiyor.

Övünç Bey'in aslında kastetmiş olduğu şey yani çerçeve yapmış olduğunuz tasarımın genel fonksiyonlarını oluşturacak stil grupları ve bu gruplar içerisinde yer alacak stil özellikleri ve tasarımınızı yönetecek genel kalıp yani.

Tasarım geliştiriciye göre değişiklik gösterir. Kimisi sadece html css mantığı ile tasarım yapar kimisi tasarımına özel eklenti geliştirebilir. Bu geliştiricinin bilgisine bağlı olarak değişir.

Bizim tasarımlarımızda harici olarak bir de eklenti geliştirmekteyiz. Sebebine gelecek olursak tasarımlarımızın XenForo güncellemelerine paralel olarak sorunsuz çalışması içindir. Çünkü biz tasarımlarımızda çok fazla şablon değişikliği yapmayız. Default tema gibi kullanılabilir. Biz değişikliklerimizi eklemiz aracılığı ile ham şablon üzerinde gerçekleştirmeyiz.

Eklenti geliştirmek için illa php bilginizin olmasına da gerek yoktur ama olursa inanın çok farklı olur. Tasarıma bağlı olarak bazı zamanlar şablon üzerine gerçekleştiremediğiniz eylemleri eklenti ile gerçekleştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Şimdi local alanınızda sıfırdan bir XenForo kurarak yeni bir tasarım kalıbı yaratmaya başlayabilirsiniz. Bunun için zaten yapılması gereknleri yukarıda bildiğinizi ifade etmişsiniz. Tasarımınız boyunca buradan karşılıklı olarak iletişim halinde kalabiliriz bunda sorun yok takıldığınız yerleri sormanız yeterlidir.

Şimdiden sizi kutlarım.

Evet yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile XenForo alt yapısına hemen hemen hakim olduğunuzu düşünüyorum. Artık işler daha kolay oldu. En azından benim anlatımım için. Çünkü aynı dili konuşuyor olmak gerekiyor.

Övünç Bey'in aslında kastetmiş olduğu şey yani çerçeve yapmış olduğunuz tasarımın genel fonksiyonlarını oluşturacak stil grupları ve bu gruplar içerisinde yer alacak stil özellikleri ve tasarımınızı yönetecek genel kalıp yani.

Tasarım geliştiriciye göre değişiklik gösterir. Kimisi sadece html css mantığı ile tasarım yapar kimisi tasarımına özel eklenti geliştirebilir. Bu geliştiricinin bilgisine bağlı olarak değişir.

Bizim tasarımlarımızda harici olarak bir de eklenti geliştirmekteyiz. Sebebine gelecek olursak tasarımlarımızın XenForo güncellemelerine paralel olarak sorunsuz çalışması içindir. Çünkü biz tasarımlarımızda çok fazla şablon değişikliği yapmayız. Default tema gibi kullanılabilir. Biz değişikliklerimizi eklemiz aracılığı ile ham şablon üzerinde gerçekleştirmeyiz.

Eklenti geliştirmek için illa php bilginizin olmasına da gerek yoktur ama olursa inanın çok farklı olur. Tasarıma bağlı olarak bazı zamanlar şablon üzerine gerçekleştiremediğiniz eylemleri eklenti ile gerçekleştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Şimdi local alanınızda sıfırdan bir XenForo kurarak yeni bir tasarım kalıbı yaratmaya başlayabilirsiniz. Bunun için zaten yapılması gereknleri yukarıda bildiğinizi ifade etmişsiniz. Tasarımınız boyunca buradan karşılıklı olarak iletişim halinde kalabiliriz bunda sorun yok takıldığınız yerleri sormanız yeterlidir.

Şimdiden sizi kutlarım.
Sanırım artık hayallerimdeki temayı yapmak için nasıl bir yol izlemem gerektiğini biliyorum. Her şey için teşekkür ederim. Eğer bir sorum olursa bu konu altından sizlere soracağım. Vakit ayırdığınız için müteşekkirim. ?

Eğer bir sorum olursa bu konu altından sizlere soracağım. Vakit ayırdığınız için müteşekkirim. ?
Elbette sorabilirsiniz. Burada biz bilgiyi paylaşmayı hedefliyoruz. Bu alanda geliştiricilerin burada yer alıyor olması bizleri de sevindirmektedir. ;)

Yaklaşık 2 yıldır XenForo 'yu localde kullanıp deneyen bir kullanıcıyım ve Eylül ayından beri de bir projede görev almaya başladım.

Bir çok çalışma Localde verilen izin kapsamlarının geniş olmasından dolayı yaşanacak zorlukları size göz ardı eder.
Bu yüzden canlı olarak adlandırdığımız geliştirici dile OEP yapılar da (Xenforo Requirement) koşullarını kaşılayan bir alanda çalışma yapmak doğru adım olur.

Tema çerçevesi kolay bir adım değildir, bu şablon değişikliklerini yönetebileceğiniz değişkenlerinizi kapsayacaktır. Bu yüzden ilk etapta eklenti oluşturma komutlarının tamamına hakim olmak gerekecek. Adının UI.X veya TRX olması bu fonksiyonları kullanmayacağınız anlamına gelmiyor, başlangıçta denemeler sonra ilerlemeler belirli bir aşama sonrasında ise yenilikçilik arayışları başlar. :) ...

Bu çerçevede temanızın olmazsa olmazları yer alır özellik olarak ne eklemek isterseniz hatta JS kalıpları da bu seçeneklere eklenir.

Bir tema sadece Stil özellikleri ile her alana hükmedemez, bu yüzden çerçeve şarttır.

Keyifli yolculuğunuzun şimdiden hayırlı olmasını dileriz.

Çözüm
Quick Jump
2,626Konular
12,459Mesajlar
1,432Kullanıcılar
waz000000Son Üye
Geri