Bilgi XenForo'da neden eklenti kullanılmalıdır?

Bilgi XenForo'da neden eklenti kullanılmalıdır?
2
2K
Herkese merhaba,

Bu konuyu açma gereği hissettiğim için açmış bulunuyorum.

Bildiğiniz gibi Kullanmış olduğum yazılım üzerinde pek çok değişiklikler yapmaktayız. Bu durum genel olarak temalarımız üzerinde gerçekleştirilmekte. Peki tema şablonları üzerinde değişiklikler yapmamızın bizlere ne gibi zararları olmaktadır.

Tema şablonlarında bilinçsizce değiştirilmiş alanlar sitemizin doğru bir şekilde çalışmasını engelleyebilir. Ayrıca sistem güncellemelerinde bu şablonlar kendisini güncelleyemez. Dolayısı ile sorunlar ile karşılaşılması kaçınılmazdır.

Bu durumun önüne geçilebilmesi için aslında sadece sistemin bizim için sunmuş olduğu bir şablonu kullanmamız gerekecektir. Bu şablon extra.less şablonudur. Bu şablonun haricinde yapılacak tüm değiştirmeler güncellemelerin uygulanması aşamasında sorun yaratır.

Tabii extra.less şablonumuza sadece css biçimlendirmeleri gireceği için kendi belirlediğimiz class değerlerini uygulayamayız. İşte tam burada basitçe oluşturulan bir eklenti ile şablon değişikliği yapmadan eklenti ile bu sorunu çözebiliriz.

Nasıl mı?

Örneğin bir eklenti oluşturdunuz. Eklenti oluşturmak ile ilgili makaleler web sitemizde bulunmaktadır. Bu makalelerden yola çıkarak sizler de kendi eklentilerinizi oluşturabilirsiniz.

Oluşturmuş olduğunuz eklentiler için artık şablon değişikliklerinizi AdminCP > Appearance > Template modifications özelliğini kullanarak istediğiniz şablona istediğiniz içeriği ekleyebilirsiniz. Bunun için geliştirici modun açık olması gerekmektedir. Burada ben işin mantığını ele aldığım için nasıl yapılır konusu biraz sizin kabiliyetiniz ve becerinize bağlıdır.

Bu vesile ile artık tema şablonlarında bir düzenleme yapmadan istediğiniz eylemi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca sitenizde bir bozulma yada biçimsiz bir yapılandırmanın da önüne geçmiş olabilirsiniz.

Bu konuda bize çok fazla sorun bildirildiği için bu konuyu açma gereği hissettim. Çünkü burada kişi tema şablonun değiştirdikten sonra eklentiyi yüklüyor ama eklenti çalışmıyor. Nedeni çok basit. Aslında çalışmayan eklenti değil değiştirmiş olduğu tema şablonu yüzünden eklenti o alana müdahale eden şablon üzerinde eylemini gerçekleştiremiyor.

Umarım faydalı bir makale olmuştur. Herkese bol hitli günler dilerim.
 
Bilgi Kaynak Erişimi
https://xentr.net/
yararlı bir makale olmus teşekkürler
 
Quick Jump
2,628Konular
12,461Mesajlar
1,432Kullanıcılar
waz000000Son Üye
Geri
Üst