Bilgi Special Tasarım İncelemesi...

Bilgi Special Tasarım İncelemesi...
42
6K

XenTR

Yönetici
XenTR Mod
Licenced
SMS Confirmed
Herkese merhaba;

Daha önce SPECIAL isminde bir tasarım geliştirdiğimizi duyurmuştuk. Burada uzun uzadıya bir açıklama yapmaya sanırım gerek yok. XenTR ekibi olarak bizde bu tasarımı video çekerek sizlere aktarmaya çalıştık. Umarım beğenirsiniz. Videoları üç ayrı bölümde ele aldık.

Special Tasarım İncelemesi Bölüm-1

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Special Tasarım İncelemesi Bölüm-2

Special Tasarım İncelemesi Bölüm-3

Görüş ve önerilerinizi lütfen bu konu altında belirtiniz.

Keyifli seyirler... ;)

Bilgi Kaynak Erişimi
https://xentr.net/
Son düzenleme:
Öncelikle tasarım adına elinize sağlık her zaman ki gibi ayrıntılı ve süper olmuş Osman abi ?
Forum kategori başlıkları yanında konu aç butonu çok güzel düşünülmüş sizden ricam bu kodu paylaşır mısınız teşekkürler. ?
Yorumunuz için teşekkür ederim. Tasarımda yer alan kodu direkt olarak vermek sizi uğraştıracaktır. Bunu kaynaklar sayfamızda bir öğretici olarak default tasarıma uygun şekilde ilerleyen bir süreçte yayınlarız. ;)

Değerli üyelerimiz;

Special Pro tasarımını biraz gecikmeli de olsa şu anda yayınlamış bulunuyoruz. Bu tasarımı alıp kullanmak isteyen tüm müşterilerimize şimdiden hayırlı olmasını dileriz.

Temayı aşağıdaki bağlantıdan satın alabilirsiniz.

Evet gerçekten de yıllardır XenTR Osman abinin temalarını tasarımlarını kullandım. DİĞER TASARIMCILARIN TEMALARI DA VAR. EN RAHAT ETTİĞİM TEMALAR OSMAN ABİNİN TEMALARIYDI. XenTR şablonlar İLE oynamadan bir tasarım. Xenforo dostu bir tasarım. BEN BİR TEMADA BAHSETTİĞİ TEMADA HELE BİR KAÇ GÜNCELLEME VERSİYON YÜKSELTTİM. TEMAYA HİÇ DOKUNMADIM. ? HATASIZ ÇALIŞIYORDU. Şu an yine Osman abinin bir temasına geçmek istiyorum. HAZIRLIKLARIM O YÖNDE…

Öncelikle tasarım adına elinize sağlık her zaman ki gibi ayrıntılı ve süper olmuş Osman abi ?
Forum kategori başlıkları yanında konu aç butonu çok güzel düşünülmüş sizden ricam bu kodu paylaşır mısınız teşekkürler. ?

200.gif

XenTR osman bey övünç bey e güzel bir özellik söylemiştim ilettimi bilmiyorum yapılırsa daha şık olur.
Pospit bölümdeki istatistiklerin sağ kısımda slider şeklinde dönmesi güzel olurdu

XenTR osman bey övünç bey e güzel bir özellik söylemiştim ilettimi bilmiyorum yapılırsa daha şık olur.
Pospit bölümdeki istatistiklerin sağ kısımda slider şeklinde dönmesi güzel olurdu
Bu tema çok sade bir tema olacak öyle karar alınmış. Sizin istediğiniz özellik sadeliği bozar kanaatindeyim.

Postbit yapısı mevcut tasarımda üç farklı yapı şeklinde inşa edilmiştir. (1.Standart, 2.Yatay 3.İlk mesaj yatay diğerleri standart) Her yapı için yeniden revize etmemiz gerekir. Belki sonraki bir tasarıma yada harici bir eklenti ile durumu değerlendiririz. Öneriniz için teşekkür ederim.

Tasarımı web sitemizde standart (Default) tema renk tercihleri doğrultusunda şu anda kullanmaktayız. Tasarım özelliklerinden bazılarını yalnızca müşteri grubu görebilmektedir. Diğer kullanıcı grupları şu aşamada default bir tema görmektedirler. İlerleyen süreçte diğer gruplar içinde aktif etmeyi planlıyoruz.

Son düzenleme:
Nacizane bir tavsiyem olacak abi. Renk değiştirme özelliği çok kullanılır diye düşünüyorum bu nedenle bu kısmı Layouts üzerinde ve sürekli açık kalacak şekilde konumlandırılsa çok şık olur bence.
Bu mümkün bunu bir seçenek olarak ekleyebilirim. Bu yapılar çerez destekli olduğundan bir kez açıldığında siz kendiniz kapatana kadar yada tarayıcı çerezlerini silene kadar kullanıcının belirlediği şekilde kalmaktadır. Ama renk seçimlerini en üst alana taşıma yapılabilir.
Dual column çalışmasında sıkıntılar var osman abi. Klasik gibi gösteriyor.
Aslında planlandığı gibi çalışıyor. Biz forumlara normal görünümün dışında resim yüklemediğimiz için aynı görüyor olabilirsiniz. Resimler her bir forum için ayrı ayrı yüklenebilmektedir. Dual column yapısının özelliği her bir foruma dilediğiniz resimleri yükleme yeteneği verir.
Kategori başlığı arkasında ki mavi kısımlarda renk seçimine göre değişse daha güzel olur kanaatindeyim. Hatta yazı font rengide bile düşünülebilir renk değişimi için.
Kategori başlığı arka plan renkleri için seçilmiş renk tonlarına uygun doygunluk sevileri düşürülmüş renkleri de artı bir seçenek olarak ekleyebilirim.
Birde çift sütunlu forum seçeneği için son konu kısmını kapatmaya dair birşey eklemek mümkün mü. Forum oldukça temiz gözükür öyle.
Bunun için de bir seçenek elbette yapılabilir. Genel olarak ilgili foruma açılmış son konular gösterilmektedir. Ancak yönetici tercihine bağlı kontrol edilebilir bir özellik de eklenebilir.

Son düzenleme:
Bu mümkün bunu bir seçenek olarak ekleyebilirim. Bu yapılar çerez destekli olduğundan bir kez açıldığında siz kendiniz kapatana kadar yada tarayıcı çerezlerini silene kadar kullanıcının belirlediği şekilde kalmaktadır. Ama renk seçimlerini en üst alana taşıma yapılabilir.

Aslında planlandığı gibi çalışıyor. Biz forumlara normal görünümün dışında resim yüklemediğimiz için aynı görüyor olabilirsiniz. Resimler her bir forum için ayrı ayrı yüklenebilmektedir. Dual column yapısının özelliği her bir foruma dilediğiniz resimleri yükleme yeteneği verir.

Kategori başlığı arka plan renkleri için seçilmiş renk tonlarına uygun doygunluk sevileri düşürülmüş renkleri de artı bir seçenek olarak ekleyebilirim.

Bunun için de bir seçenek elbette yapılabilir. Genel olarak ilgili foruma açılmış son konular gösterilmektedir. Ancak yönetici tercihine bağlı kontrol edilebilir bir özellik de eklenebilir.
Screenshot 2022-05-25 at 21.15.02.png

Dual column şimdi normal. Mesajımı yazarken windows 10 işletim sistemi chrome tarayıcıda denedim. Şimdi macos işletim sistemi chrome tarayıcıda deniyorum. Ne kadar etki eder bu bilemem ama.

Moderatörün son düzenlenenleri:
xentr nin tüm temaları zaten iyi oluyorda bakalım pagespeed merak ettim ve baktım mobil %90 üzerine çıkmış bu baya iyi ancak nasıl bukadar yüksek çıkarabildiniz bu tema hızını ? tema baya komplike olmasına rağmen, şaşırdım cidden

Pagespeed değerleri her ne kadar tasarımla alakalı görünmüş olsada stabil bir sistem oluşturmak, sunucu ayarlarını optimize etmek ve diğer bir çok etmenlere bağlı olarak değişebilir. Şu aşamada tasarım web sitemizde yüklü ve bazı değerleri aşağıdaki resimde gösterildiği gibidir. Tabii bizim sunucu optimizasyonlarının da elbette aşağıdaki sonuçlara etkileri olmaktadır.

Bu durum genel olarak değişkenlik gösterebilir. Temanın bunca özelliği göz önüne alındığında daha düşük değerler de söz konusu da olabilir. Bu konuda kimse söz veremez. İyi, hızlı ve optimizasyonları tam yapılmış bir sunucu ve doğru eklentiler ile yapılandırılmış bir forum zaten sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Şu kadarını söyleyebilirim ki bu tasarımda mümkün olduğunca sistemi kasacak yapılardan uzak kalmaya bilhassa özen gösterdik.

Mobil değeri

mobile-pagespeed-web-dev-report.png

Masaüstü (Desktop) Değeri
desktop-pagespeed-web-dev-report.png

Klasik dual de aynı yapı abi ondan neden olmuyor aynı şey?
Her düzen biçiminin kod yapıları farklıdır. Kendi içindeki özelliklere istinaden. Dual column düzeninde grid sistem kullanılmaktadır.
Aslında burada cevabınız var Fatih bey. Ayrıca dual column için basit bir genişlik değeri de söz konusudur. Ön tanımlı olarak biz --dual-column-width: 440px; değerini kullanıyoruz. Bu değer artırılabilir yada azaltılabilir.

Ellerine sağlık Osman abi. Yatay ve dikey menü yapısının renk değişim sistemine dahil edilmemesinin özel bir sebebi var mı acaba? Yada dahil etmenin kolay bir yolu var mıdır?
Bildiğiniz gibi daha önce dikey menü için kullanıcı bazlı olarak bu seçenekler yer almaktaydı. Yapmış olduğumuz testlerde bu seçimin sadece tek bir tema üzerinde etkili olabileceğini temalar arası geçişlerde panel üzerinden belirlenen renklerin uyum içerisinde olamayacağını değerlendirerek bu seçenekten vazgeçtik. Bunun yerine stil özelliklerinden yatay ve dikey menü renklerini her stil için ayrı ayrı yönetebilecekleri seçenekleri dahil ettik. Her iki alanında renklerini değiştirme eylemini yönetici inisiyatifine sunmuş olduk Yönetici ilgili stil özelliklerinden rahatlıkla değiştirebilir. ;) Tüm bunların dışında bir de her alanı değişik renk kombinine sokmayı istemedik. :)

parti kur oy verelim abi yaktın ortalığı yine :) dincer hocama oy yok :D o gönüllerin adamı gönülden gönüle :)

Quick Jump
2,626Konular
12,459Mesajlar
1,433Kullanıcılar
cem0003Son Üye
Geri