Sosyal Medya Yasası Forum Topluluklarını Etkileyecek mi?

Sosyal Medya Yasası Forum Topluluklarını Etkileyecek mi?

  • Etkiler

    Oy: 5 83.3%
  • Etkilemez

    Oy: 1 16.7%

  • Kullanılan toplam oy
    6

XDinc

Yönetici
XenTR Mod
Customer
SMS Confirmed
Katılım
3 Şub 2019
Mesajlar
2,362
Çözümler
65
Tepki puanı
5,198
Puanları
113
Merhaba arkadaşlar,
Ekip olarak ve sevdiğimiz dostlarımızla gündemde olan konularımızdan biri, Sosyal Medya Yasası Forum Topluluklarını Etkileyecek mi? tartışması.

Sosyal medya yasası kapsamında gerçekleştirilen düzenleme, TBMM'de kabul edilerek yasalaştı. İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında 10 madde yürürlüğe girmiş olacak.

Forumlar yer sağlayıcı kapsamında mı olacak yoksa değil mi henüz bu bile net değil.
Ama bilinen bir gerçek var ki Forum Kurallarınızı buna göre revize edip önlem almanız XenTR olarak bu kapsamda yeni kurallarımızı yakında kullanıcılarımıza yönlendirmiş olacağız.

Sizlerinde bu kapsamda fikirlerinizi ve beklentilerinizi iletmeniz, Yasal Kurumlara iletilecek yazışmalar için önem taşıyacaktır.
Bizleri bu konuda destekleyen Avukat üyelerimize (Üyeliklerini belirtmek istemedikleri için yazamıyoruz) tekrar tüm destekleri için teşekkür ediyoruz.

Peki bu kapsamda sadece Forum Kuralları bizleri korur mu diye soracaksanız şuan ki duruma göre ne yazık ki bu yeterli değil.
 
Merhaba,

Bence konu çok daha yeni ve aksiyon almadan önce biraz oturmasını beklemek lazım.
Kanunların çıkışlarından sonra, ülkemizde adet üzere bir sürü genelge ile kanun daha da şekillendirilir.
Süreçlerden ne forum sahipleri ne de kullanıcı olarak zarar görmeden en doğru tedbirleri almak temennisiyle.
 
Ben etkikeyeceğini düşünüyorum bu tamamen sosyal medya tanımının nasıl yapılacağıyla ilgili. Zira burada asıl olan 2 şey var 1. Vergi toplamak 2. ve bence önemlisi yazılıp çizileni kontrol altına almak.
 
Resmî gazeteyi okumadım henüz ama haber aşağıdaki gibidir. Bence tüm yayan yapan yerler bu tanıma uyuyor.

Dear Guests, welcome! Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view hide content!
 
Yönetmelik resmi gazetede yayınlanmış. Linki aşağıdaki gibidir. 2. linkte verdiğim mevzuatı üsttekinde yazan maddelere göre güncellemek gerekiyor. Fırsat bulunca bunuda yaparız.
Dear Guests, welcome! Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view hide content!
Dear Guests, welcome! Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view hide content!

Bizleri etkileyebilecek başlıkları alıntılamak istiyorum.

“s) Sosyal ağ sağlayıcı: Sosyal etkileşim amacıyla kullanıcıların internet ortamında metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkân sağlayan gerçek veya tüzel kişileri,”

En önemlisi tanım. Bu tanıma göre bizlerde sosyal ağ sağlayıcısıyız diye düşünüyorum.

MADDE 5 – 5651 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “içeriğe erişimin engellenmesini” ibaresi “içeriğin çıkarılmasını ve/veya erişimin engellenmesini” şeklinde, üçüncü fıkrasında yer alan “erişimin engellenmesine” ibaresi “içeriğin çıkarılmasına ve/veya erişimin engellenmesine” şeklinde, beşinci fıkrasında yer alan “erişimin engellenmesi” ibaresi “içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi” şeklinde, sekizinci fıkrası aşağıdaki şekilde ve dokuzuncu fıkrasında yer alan “erişimin engellenmesi” ibaresi “içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi” şeklinde değiştirilmiş, maddeye dokuzuncu fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki onuncu fıkra eklenmiş, mevcut onuncu fıkra buna göre teselsül ettirilmiş ve aynı fıkrada yer alan “sorumlu kişi” ibaresi “içerik, yer ve erişim sağlayıcıların sorumluları” şeklinde değiştirilmiştir.

“içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi” ibaresi birçok güncellemede geçiyor. Bu kapsamda bizlerde mesajın altındaki rapor et tuşunu misafirlere açmak yoluna gidebilir yada bu fonksiyonun gelişmesine yönelik bir çalışma yapabiliriz.

“(8) Birlik tarafından ilgili içerik ve yer sağlayıcılar ile erişim sağlayıcıya gönderilen içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararının gereği derhâl, en geç dört saat içinde ilgili içerik ve yer sağlayıcılar ile erişim sağlayıcı tarafından yerine getirilir.”

Forumda yatacak birilerini bulun derim. Zira bence 4 saat çok kısa olmuş.

(8) Hukuka aykırılığı hâkim veya mahkeme kararı ile tespit edilen içeriğin sosyal ağ sağlayıcıya bildirilmesi durumunda, bildirime rağmen yirmi dört saat içinde içeriği çıkarmayan veya erişimi engellemeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların tazmin edilmesinden sorumludur. Bu hukuki sorumluluğun işletilmesi için içerik sağlayıcının sorumluluğuna gidilmesi veya içerik sağlayıcıya dava açılması şartı aranmaz.

Üstteki maddeyle birlikte değerlendirirsek 24 saat sınırını kabul etmek mantıksız olmaz. Bu durum birkaç kez benimde başıma geldi. Bir işletmeyle ilgili forumda yazı yazılmış kötü yönde, haliyle firma sahibi gelip mahkemeye vermekle tehdit ediyordu. Bu durumlarda sıkıntı olacaktır.

“(10) İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik hakları ihlal edilenlerin talep etmesi durumunda hâkim tarafından, başvuranın adının bu madde kapsamındaki karara konu internet adresleri ile ilişkilendirilmemesine karar verilebilir. Kararda, Birlik tarafından hangi arama motorlarına bildirim yapılacağı gösterilir.”

Gizlilik ayarlarının güölendirilmesi birçok kişiyi mutlu edecektir. Username, mail adresi, profil fotosu gibi bilgiler hatta mesaj içeriğinde dahil arama motorlarında çıkıyor. Bu birçok kişinin canını sıkıyor. Bunu geliştirmek gerekecektir.

(3) Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, 9 uncu ve 9/A maddeleri kapsamındaki içeriklere yönelik olarak kişiler tarafından yapılacak başvurulara, başvurudan itibaren en geç kırk sekiz saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermekle yükümlüdür. Olumsuz cevaplar gerekçeli olarak verilir.

1 milyon ziyaretçi alan forum sayısı yoktur bence fakat gerekçe olayı forumlarda zorunlu tutulursa iyi olacaktır. raporlarda dahi reddeliyorsa sebep girmek zorunlu olmalı.


(9) Bu maddenin uygulanmasında sosyal ağ sağlayıcının yükümlülükleri, içerik veya yer sağlayıcısı olmasından doğan sorumluluk ve yükümlülüklerini ortadan kaldırmaz.

Forum kurallarında yazdığımız bir içerik sağlayıcıyız maddesi bununla birlikte geçersiz oldu dersem yanıştmış olmam sanırım kimseyi.
 
1 Mn potansiyeli olan belli forumlar var.
Bu markalar zaten ülke de ofisi mevcut.
Amaç bellidir sözde kontrol altına almak. :cautious:
 
Yani kısacası sahibi olduğumuz forum'da kanuna aykırı bir mesaj, görüntü veya video olması durumunda uyarı forum adminlerine gönderilir. Adminler bu içeriği 24 saat içinde kaldırdı kaldırdı. Kaldırmadı zararın tazmininden kendileri de sorumludur. Yani hakaret suçu var diyelim sahip olduğum forumdan bir üye başka bir şahsa küfür etti. O şahıs da savcılığa verdi. İlgili içerik 24 saat içinde kaldırılırsa forum sahibi açısından bir sıkıntı yok. Kaldırılmaz ise sıkıntı büyük. ;)
 
Yani kısacası sahibi olduğumuz forum'da kanuna aykırı bir mesaj, görüntü veya video olması durumunda uyarı forum adminlerine gönderilir. Adminler bu içeriği 24 saat içinde kaldırdı kaldırdı. Kaldırmadı zararın tazmininden kendileri de sorumludur. Yani hakaret suçu var diyelim sahip olduğum forumdan bir üye başka bir şahsa küfür etti. O şahıs da savcılığa verdi. İlgili içerik 24 saat içinde kaldırılırsa forum sahibi açısından bir sıkıntı yok. Kaldırılmaz ise sıkıntı büyük. ;)
Aynen öyle. Benimde çıkarımım bu şekilde.
 
Quick Jump
2,638Konular
12,480Mesajlar
1,441Kullanıcılar
AWSSon Üye
Geri
Üst