Bilgi New Era for Forum Developers!

Bilgi New Era for Forum Developers!
4
1K

XenTR

Yönetici
XenTR Mod
Licenced
SMS Confirmed

Herkese Merhaba,

Geçmişte IPS (Invision Power Services) üzerinde birçok tasarım geliştirmiş biri olarak, şu günlerde forum sistemlerinin rekabetini yakından takip etmekteyim.

Bildiğiniz gibi, XenForo 2.3.x serisi için tasarımlar arası geçiş sistemini dahil etmeyi planlıyor. Ancak, XenForo'nun 3.x sürümünün tam olarak neler sunacağı hala netlik kazanmış değil. Aynı zamanda vBulletin, 6. sürümünü piyasaya sürdü. Tüm bunlar olurken, IPS (Invision Community Services) ise boş durmayarak 4.x sürümünün ardından 5.x sürümünü hazırlamak için çalışmalara başlamış durumda.

Bu süreçte, bu büyük forum platformları gerçekten pazar payı için birbiriyle yarışıyorlar. IPS ise son zamanlarda radikal bir karar almış gibi görünüyor. 30 Ekim 2023 tarihinden itibaren Invision Topluluk Pazaryeri'ni kapatıyorlar ve artık geliştiriciler ürünlerini kendi web sitelerinde pazarlamak zorunda kalacaklar.

Tüm bu gelişmeler hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz.
Marketplace Closure
Marketplace: The Next Steps

Bu değişiklikler, forum sistemlerinin geleceğini şekillendirebilecek önemli adımlar olarak görünüyor.

Ben de, IPS 3.x sürümünden bu yana tasarım geliştirme konusunda deneyime sahip biri olarak, bu rekabet dolu pazara yeniden dahil olmayı planlıyorum. İlk olarak, Fantastic Pro tasarımını IPS 4x için geliştirdim ve bu tasarımın demosunu aşağıdaki web sitesinden görebilirsiniz: Henüz satış konusu hazırlanmamış olsa da tasarım yakın zamanda IPSTheme.com üzerinden satışa sunulacaktır.

IPSTheme

Detaylar için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Tabii ki, her iki forum platformunun da kendi benzersiz özellikleri ve yapıları bulunuyor. Bu nedenle, her iki sistem arasında tam bir uyum beklememek önemlidir. Ancak, bu farklılıkları ve işlevleri göz önünde bulundurarak benzerlikleri maksimum düzeyde korumaya özen gösterdim.

IPS 5.x sürümünün tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceği henüz netleşmedi, ancak bu sürümün heyecan verici ve yenilikçi özelliklerle geleceğine inanıyorum.

Sonuç olarak, bu gelişmeler, forum sistemleri konusunda farklı seçenekler arayan kullanıcılar ve geliştiriciler için büyük fırsatlar sunuyor. Forum dünyası her geçen gün daha da heyecan verici hale geliyor ve bu değişiklikler, gelecekte nelerin bizi beklediğini merakla beklememize neden oluyor.

Herkese başarılı ve verimli forum deneyimleri diliyorum! Forum dünyasının geleceğini birlikte izlemek için heyecanlıyım.

Hello everyone,

As someone who has worked on numerous designs on IPS (Invision Power Services) in the past, I am currently closely monitoring the competition among forum systems.

As you may know, XenForo is planning to introduce a design transition system for the 2.3.x series. However, what exactly XenForo 3.x series will offer is still unclear. Meanwhile, vBulletin has released its 6th version. Amid all of this, IPS (Invision Community Services) is not staying idle; they have started working on the 5.x version following the release of 4.x.

During this period, these major forum platforms are truly competing for market share. Recently, IPS has made a radical decision; they will be closing the Invision Community Marketplace starting from October 30, 2023, and developers will now have to market their products on their own websites.

You can find more information about all of these developments by following the links below:

Marketplace Closure
Marketplace: The Next Steps

These changes appear to be significant steps that could shape the future of forum systems.

As someone with experience in design development since IPS 3.x, I am planning to re-enter this competitive market. First and foremost, I have developed the Fantastic Pro design for IPS 4.x, and you can view the demo of this design on the website below. Although the sales details have not been finalized yet, the design will soon be available for purchase on IPSTheme.com.

IPSTheme

You can also watch the video below for more details:

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Of course, both forum platforms have their unique features and structures. Therefore, it's important not to expect a perfect compatibility between the two systems. Nevertheless, I have made efforts to maximize the similarities while considering the differences and functionalities.

The exact release date of IPS 5.x has not been confirmed yet, but I believe that this version will come with exciting and innovative features.

In conclusion, these developments offer significant opportunities for users and developers who are looking for different options in the world of forum systems. The world of forums is becoming more exciting day by day, and these changes make us eagerly anticipate what the future holds.

I wish everyone successful and productive forum experiences! I am excited to witness the future of the forum world together.

Bilgi Kaynak Erişimi
https://ipstheme.com/
Osman abi selamlar, Paul un mesajına göre XF3 XF2.3`ten çok farklı olmayacak. Büyük değişiklik beklememek en makulu gibi gözüküyor. XF3 için sanırım sadece yeni tema planlıyorlar.

IPS5 in tanıtım videolarını izledim ve beni etkilemedi desem yalan olur. Sorum şu develope gözünden XF ve IPS arasında bir karşılaştırma yapsanız hangisi öne çıkardı. Forum admini olarak bizim beklentimiz güvenlik, stabilite ve fonksiyoner olması. Etkileşimi ön plana çıkaran ve arttıran forum yazılımları öne çıkacak diye düşünüyorum ama şahsen hiçbir forum yazılımı tam olarak tatmin etmiyor beni bu konuda.

Osman abi selamlar, Paul un mesajına göre XF3 XF2.3`ten çok farklı olmayacak. Büyük değişiklik beklememek en makulu gibi gözüküyor. XF3 için sanırım sadece yeni tema planlıyorlar.
Rekabet bu kadar fazlayken ana sürüm güncellemesini sadece tema ile sınırlı tutacaklarını sanmıyorum.

Etkileşimi ön plana çıkaran ve arttıran forum yazılımları öne çıkacak diye düşünüyorum ama şahsen hiçbir forum yazılımı tam olarak tatmin etmiyor beni bu konuda.
Bu konuda kesinlikle katılıyorum.

Son düzenleme:
Merhaba Fatih Bey;
Bildiğimiz gibi XenForo ve Invision Community her ikisi de popüler birer forum yazılımıdır ve her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Bu noktada yapısal ihtiyaçlar doğrultusunda değerlendirmek daha doğru bir tercih olacaktır.

Bir geliştirici olarak şu sonuca vardığımı değerlendiriyorum.

XenForo

Geliştiriciler için kullanımı kolay ve hızlı bir performansa sahip. Kod temiz ve düzenli olduğundan, özelleştirmeler eklemek ve genişletmek daha basit. XenForo 'nun admin panelden yönetilebilir stil yapısı gerçekten eşsiz bir özelliktir. (Tabii henüz bu özeliği kullanmak yerine extra.less şablonuna kod eklemek isteyen kullanıcıları saymazsak.) Çok güzel düşünülmüş gerçekten hem geliştiriciyi hem de kullanıcıyı rahatlatan özelliklerde doludur. Bu konuda XenForo 'yu ön plana almak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

XenForo Dezavantajlar:
  • Tam kapsamlı bir yapı ne yazık ki bulunmamaktadır. (Ancak üçüncü parti yazılımlar ile kolay entegre sağlanabiliyor.)
  • XenForo widget yapısı IPS'e göre sınırlı özellikler sunmaktadır.

Invision Community

IPS konusu ise tümleşik bir sistemi tam olarak sunan gerçekten kaliteli bir forum yazılımıdır. Genel olarak bakıldığında hemen hemen tüm yapıyı bünyesinde barındırarak 3 üncü taraf eklentilere ihtiyaç duyulmamaktadır. Yönetsel işlevleri biraz karmaşık olsa da bir kere ayarladıktan sonra sıkıntısız kullanılabilecek bir yazılım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tasarım geliştirirken direkt olarak editor paneli üzerinden rahatlıkla değiştirebilme özelliği ki bunu 5x sürümlerinde sanırım bir level daha öteye taşıyacaklar.
Widget yapılandırma sistemi gerçekten çok hoş. Özellikle sürükle bırak senkronizasyonu ve direkt olarak widget özelliklerini ayarlama seçenekleri son derece kullanışlı.
Eğer IPS'nin Page uygulamasına da sahipseniz oluşturabileceğiniz sayfa yapıları gerçekten dinamik özelliklerde müthiş sayfalar oluşturulmasına imkan sağlamaktadır.
Satış sistemi yani "Commerce ve Downloads" uygulamaları birbirleri ile müthiş uyumu sayesinde tam bir Pazar alanı sunmaktadır.

IPS Dezavantajlar:
  • Lisans ücretlerinin ve yenileme maliyetlerinin pahalı olması,
  • Kendi kendine barındırılan sunucuların yerine özellikle son zamanlarda bulut sistemlerine dayatılıyor olması,
  • Tasarım geliştiricileri için "Designers' Mode" özelliğinin açıp kapatılma süresinin çok fazla zaman alması. (Bu bir çok tasarımı göz önüne aldığımızda gerçekten bir sıkıntı.)
  • Tasarımlar için oluşturulan şablonlar her tasarımın kendisine özgü olarak kalmıyor olması gerçekten can sıkıcı bir durum. Örneğin X tasarımı için bir şablon oluşturdunuz ve
  • Designers' Mode seçeneğini açıp kapadınız diğer Y tasarımın şablonları içinde de X Tasarımı için oluşturduğunuz şablonu görebiliyorsunuz. Bu durumun ticari açıdan doğru olduğunu düşünmüyorum. Umarım IPS geliştirici ekibine almış olduğu iyi bir tasarım geliştiricisi olan Ehren ile bu sorunları da çözmüş olur.

Rekabet bu kadar fazlayken ana sürüm güncellemesini sadece tema ile sınırlı tutacaklarını sanmıyorum.

Bu konuda kesinlikle katılıyorum.
1697484890251.png

Ben Paul un yalancısıyım. 2.3 sürümünde önemli iyileştirmeler gelirse 3.0 daha kısıtlı olabilir.

Quick Jump
2,630Konular
12,464Mesajlar
1,433Kullanıcılar
tvparadiseSon Üye
Geri