Soru Mobil cihazlarda yazı boyutu nasıl değiştirilir

Soru Mobil cihazlarda yazı boyutu nasıl değiştirilir
4
1K

xmnxf

Licenced
SMS Confirmed
Merhaba
Mobil cihazlarda yazı fontu çok küçük .. Ekran boyutlarına göre yazı tipini nasıl ayarlayabiliriz böyle bir eklenti varmı?

Extra_less e eklediğim asağıdaki kod mesaj içeriğinin boyutunu değiştiriyor Fakat Katogori (node) başlıkları ve widget başlıkları ve widget mesaj başlıkları gibi bazı yerlerde işe yaramıyor.. Daha derli toplu bir kod onerebilirmisiniz tesekkürler

CSS:
Dear Guests, welcome! Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view hide content!

Aslında XenForo normal yazı boyutlarını olması gerektiğinin dışında biçimlendirmeniz sağlıklı değildir. Google console alanında hatalar görmeniz olasıdır. Bu nedenle eğer bir tasarımcı gözü ile yaklaşmıyor iseniz standart ayarlarında kalması doğru olacaktır.

Şahsen fikrimi soracak olursanız XenForo hakkında eğer deneyimsiz birisi olsaydım direk sistemi kurar asıl işime yönelik içerikler ile ilgilenirdim. :p

XenForo 'nun en çok sevdiğim özelliği zaten hemen hemen sistemin tüm stil yapısını kontrol edecek şekilde dizayn edilmiş olmasıdır. Bu sayede özel olarak harici biçimlendirmelerinizin dışında hiç bir şeye ihtiyaç duymuyor olmasıdır.

Zaten bu font boyutlarını stil özelliklerinden ayarlayabilirsiniz. İlgili alanlar için yine temanızın stil özellikleri alanından girmeniz gerekir. Örneğin widget başlıkları için aşağıdaki yolu tercih edebilirsiniz.

AdminCP > Appearance > Styles > Your Style - Style properties > Blocks

Block minor header
tabında bulunan alanda yer alan Text altındaki Size kısmına dilerseniz Pixel cinsinden dilerseniz de sistemin kendi size değerini verebilirsiniz.

Eğer sistemin font size değerini kullanayım ama ilgili alan için benim istediğim şekilde ya çok küçük yada çok büyük diyorsanız yine size alanına aşağıdaki şekilde girebilirsiniz. Normalde sistemin kendi fontSizeLarge değeri 17px'dir. Aşağıdaki kod ile biz (-) fonksiyonunu kullanarak widget blokları için font değerini 16px boyutlarına düşürmüş olduk. Aşağıdaki şekilde girerseniz widget bloklarının font büyüklüğü 16px olarak yansıyacaktır. Yine büyütmek için ise aynı şeyi (+) fonksiyonu kullanabilirsiniz.

Örnek:
(@xf-fontSizeLarge - 1px)

bu şekilde düzenlemeniz daha doğru bir yaklaşım olur. Bunları uyguladığınız zaman extra.less dosyasına da fazladan bir şey yazmanıza gerek kalmaz.

Hocam öncelikle bu kadar uzun bir bilgiyi yazdığın için teşekkür ederim ..
Yukarıdaki değişikliği yaparsam tüm cihazlarda yazı tipini ve boyutunu değiştiriyorum...
Beim istediğim tabletlerde yazı boyutu değişsin
cep telefonunda değişsin

yani ekran boyutlarına göre.. malum kucuk ekranlarda yazı dahada küçülüyor ve okumakta zorluk çekiyoruz...

O halde yapmanız gereken ilgili alanları bir bir mobil cihazlar için yeniden boyutlandırmak olacaktır.

Sistem içerisinde responsiveWide= 900px, responsiveMedium=650px ve responsiveNarrow = 480px değerleri yer alır.
Örnek Kodlar:
Kod:

Siz bu mobil boyutlarına göre class'larınıza değer vermeniz gerekir.
Örnek:
Kod:
Bu örnekte gördüğünüz gibi kategori başlıkları için 650px den yukarı ise sistemin @xf-fontSizeLarger yani 20px değerini kullanır. Vermiş olduğum kod üzerinde ise 651 aşağısında ise @xf-fontSizeNormal yani 15px değerini uygulayacaktır.

Tüm olması gereken classları sayfa kaynağınızdan kontrol edebilirsiniz. Her birini buradan vermek sanırım olmaz. Bunları kendiniz bulabilirsiniz. Ben örnek olması açısından verdim.

Şahsen ben olsam hiç ellemem... Ama font size bilgilendirmesi için çok teşekkür ederim XenTR Osman abim...

Quick Jump
2,620Konular
12,449Mesajlar
1,428Kullanıcılar
Geri