Eklenti İsteği Kaynak Değerlendirmesini Arttırmak için Kriter

Eklenti İsteği Kaynak Değerlendirmesini Arttırmak için Kriter
2
2K

Bebak

Member
Bildiğiniz gibi forumlarımızda kaynaklar paylaşıyoruz. Ve bu kaynaklara yapılan puanlamalar oldukça düşük seviyededir. İnsanlar puan vermekle uğraşmak istemiyor.

Peki bu neden önemli?

- Kaynaklarda kullanıcı değerlendirmesine bakarak söz konusu eklenti hakkında fikir sahibi olabilir,
- Puanlama zaman kazandırır , eklentiyi denemek zorunda kalmadan yorumları görebilirsiniz,
- Eğer ücretli bir kaynak ise paranızı neye harcadığınızı bilmek istersiniz, kullanıcı yorumları daha bir önem kazanır,
- Kaynaklar alanında en çok puan verilenleri sıralayan/öne çıkaran bir yöneticisi iseniz kullanıcı yorumları sizin için önemlidir.

App Store yada Google Play'e girdiğinizde karşınıza kullanıcı değerlendirmelerine göre bir algoritma çıkmaktadır. Yine bir uygulama indirdiğinizde sizi puan vermeye yönlendirmektedir. Zira alacağı yüksek puanlarla mağazada öne çıkacaklarının bilincindedirler. Bu durum birden fazla kaynak üreticisinin bulunduğu forumlarda üretimde ve güncellemelerde kullanıcı değerlendirmesine göre daha aktif bir tutum geliştirecektir.

Daha somut bir örnek verecek olursam; benim bir projem var. Söz konusu projede öğretmenlere PDF formatında kitap yazdırıp kaynaklar bölümünde paylaşmak istiyorum. Bu PDF kitapları kullanıcılar indirip derslerinde başarılı olduklarında kaynağa puan verirlerse diğer kullanıcılar da o kaynağa ilgi gösterecektir. Sırf puan kazanmak için bile bir kitabı okuyacaklarını, yani ders çalışacaklarını düşünüyorum. Eğer puansal bir yarışma yaparsanız daha önemlidir.

Konuyla ilgili en yakın eklenti [TH] User Criteria Extended budur. Ancak bu eklentide yapılan değerlendirmeye göre puan kazanma kriteri bulunmamaktadır. Eklenti sayfasına da yazdım. Eklenir mi bilmiyorum, fikrimi buraya da yazmak istedim.

Bununla ilgili şu sitede gördüğüm ürün incelemesi dikkatimi çekti;

Ürün İnceleme
Marc Çamaşır Makine Temizleyicisi

Kullanıcılar ürüne puan veriyor. Böylece yüksek puanlı ürünler daha çok tercih ediliyor. Eğer sitenize reklam almayı , ürün satmayı düşünüyorsanız kullanıcıyı puan vermeye teşvik etmelisiniz.

Evet tespitleriniz gerçekten güzel. Forumların genel kaderi olsa gerek. Ne yazık ki insanlar puanlama veya yorum yapmayı kendileri için bir zulüm görmektedir. XenForo 'nun kaynak alanı için bir değerlendirme alanı mevcut ama bu özelliği bile kullanmak insanların işine gelmemektedir.

Belki sizinle fikir ayrılıklarımız olabilir ama bunlar şahsi görüşümdür.

Örneğin bizim kaynaklar alanında yer alan eklenti ve makaleler için kaynak değerlendirmesi ve yorum yapan bir kullanıcı var mı? Sayılıdır. Bazı şeylerin yapılması için rutin bir uygulama olması gerektiğini düşünüyorum. Mesela kaynağı indirmek için beğen yada yorum yaz gibi kriterler ile sınırlandırmalasınız ki zora ki de olsa bir değerlendirme yada yorum yazılsın. Böyle olunca da insanlar kendilerini özgür hissetmemektedirler. Yani alıştıkları şeyde kalmaktadırlar.

Evet beğen yada yorum yap zorlaması konusunda haklısınız. Zoraki olunca "Teşekkürler , eyvallah" tarzı gereksiz mesajlar geliyor.

Ayrıca indirme için değerlendirme zorunluluğu yapanlar var. Oysa denemediği bir şey için yorum yapması beklenemez.

Cezalandırma yerine ödüllendirme sistemi daha işlevsel diye düşünüyorum. Değerlendirme yapan kullanıcıya ödül puanı verilirse forumdaki rütbesi artacağı için değerlendirme konusunda daha istekli olacaktır.

Quick Jump
2,620Konular
12,449Mesajlar
1,428Kullanıcılar
Geri